Русия тайно е похарчила повече от 300 милиона долара от 2014 г. насам, за да повлияе на политици в повече от 24 държави. Твърдението на Държавния департамент на САЩ се основава на разсекретена оценка на американското разузнаване, съобщава Би Би Си.
Високопоставен служител от администрацията на президента Джо Байдън заяви, че това е само върхът на айсберга. Американското разузнаване "преценява, че това са минимални цифри и че Русия вероятно е прехвърлила допълнителни средства тайно в случаи, които са останали неразкрити", каза служителят на администрацията на Байдън по време на телефонен брифинг.
Русия не е коментирала публично въпроса. Самата Москва многократно е обвинявала САЩ в намеса в чужбина.
Оценката на американското разузнаване, публикувана в телеграма, не посочва конкретни държави или длъжностни лица, за които се смята, че са били насочени от Русия, но казва, че те обхващат четири континента.
Служителят на администрацията посочи, че разузнавателната общност на САЩ сега информира частно избрани страни за предполагаемото тайно руско финансиране. Брифингите ще останат поверителни, добави той.
Източник от администрацията, запознат с констатациите, твърди, че Русия е похарчила около 500 000 долара, за да подкрепи дясноцентристката Демократическа партия на Албания на изборите през 2017 г. и също така е финансирала партии или кандидати в Босна, Черна гора и Мадагаскар.
Източникът твърди също, че Кремъл е използвал Брюксел като център за фондации и други фронтове, които подкрепят крайнодесни кандидати. Твърди се, че фиктивни компании са използвани за финансиране на европейски партии и за закупуване на влияние другаде.
Засега руските власти не са направили публични изявления по темата.
По-рано Москва обвини американското разузнавателно управление ЦРУ за намеса в делата на други страни, включително чрез подкрепа на различни преврати по света. САЩ са се намесвали в чуждестранни избори повече от 80 пъти по целия свят между 1946-2000 г., без преврати или опити за смяна на режима, според база данни, поддържана от изследователя от университета Карнеги Мелън Дов Левин.
Говорителят на Държавния департамент Нед Прайс нарече предполагаемото скрито финансиране от Русия "нападение срещу суверенитета".
Миналата година представители на американското разузнаване оцениха в доклад, че руският президент Владимир Путин вероятно е разрешил опити да повлияе на изборите в Америка през 2020 г. в полза на бившия президент Доналд Тръмп.
Но се казва, че нито едно чуждо правителство не е компрометирало окончателните резултати. Русия нарече обвиненията за намеса в изборите "безпочвени".
Припомняме, че в България също имаше твърдения за руска намеса в политиката. Говорителят на кабинета на Кирил Петков - Лена Бориславова заяви, че политици и анализатори получават по 4000 лева месечно, за да защитават интересите на Русия в страната. Когато правителството на бившият премиер Кирил Петков бе свалено след вот на недоверие, той заяви, че Русия има пръст в това. В настоящата кампания за предсрочните парламентарни избори се явяват и значителен брой партии с русофилска насоченост.