Ръководителят на руската делегация на преговорите с Украйна Владимир Медински, който е и помощник на президента Владимир Путин, заяви в интервю за телевизия Ар Ти, че е необходимо да се измине още дълъг път, за да се подготви договор между Москва и Киев при взаимно приемливи условия.
Медински каза, че вижда в състоялата се днес среща стъпка към компромис.
По думите му Русия вижда в украинските предложения, направени днес на срещата в Истанбул, "стъпка към сближаване на позициите и ясен положителен факт".
Медински добави, че Русия е направила "две значими стъпки към мира" по време на разговорите: първо, съгласявайки се да намали военната си активност около украинската столица Киев и северния украински град Чернигов; и второ с това, че се е съгласила на евентуална среща между руския президент Владимир Путин и украинския му колега Володимир Зеленски в момент, когато бъдещ мирен договор стане готов за подписване, допълва БТА.
"Втора голяма стъпка от наша страна е свързана с провеждането на среща на най-високо ниво в момента на парафирането от външните министри на подготвения договор. Ние обаче трябва да подготвим този договор при взаимно приеливи условия и е необходимо да се измине още дълъг път", каза днес Медински.
Постепенната военна деескалация на киевското и черниговското направление обаче не означава прекратяване на огъня, а отразява стремежа на Русия постепенно да се стигне до деескалация поне на тези две направления, уточни ръководителят на руската делегация.
Деескалацията на киевското направление е необходима включително заради това, че в Киев се намират хората, които трябва да вземат решения, каза Медински.
"Първата стъпка засяга постепенната военна деескалация на две основни направления - киевското и черниговското . . . Разбираме, че в Киев се намират хората, които трябва да вземат решения и затова не искаме да подлагаме този град на допълнителни рискове", каза ръководителят на руската делегация.
По-рано след срещата между делегациите на Москва и Киев в Истанбул Медински съобщи, че Русия е получила от Украйна писмени предложения за евентуален договор между двете страни.