Русия въведе ограничения върху износа на зърнени култури, на които е основен доставчик, за четири бивши съветски републики, за да осигури вътрешните доставки и да избегне скок на цените.
"Русия въвежда временна забрана за износ на зърно за страните от Евразийския икономически съюз", се казва в изявление на правителствената пресслужба късно в понеделник.
ЕИС е ръководен от Москва търговски клуб на бивши съветски републики, който включва Армения, Беларус, Казахстан, Киргизстан и Русия.
Руското правителство също така заяви, че ще спре износа на "бяла и сурова тръстикова захар за трети страни".
Ограниченията върху износа на зърнени култури изтичат на 30 юни, а тези върху захарта - на 31 август, съобщи правителството, като добави, че решението е взето "с цел защита на вътрешния пазар на храни предвид ситуацията на външни ограничения".
Западните държави наложиха редица санкции на Русия заради инвазията ѝ в Украйна, които затрудняват вноса на стоки в страната. В продължение на няколко дни някои руски супермаркети наложиха ограничения за количеството, което хората могат да купуват от няколко продукта, включително захар. В социалните мрежи се разпространиха снимки на празни рафтове, но при посещенията на журналисти от АФП в избрани хранителни магазини не бяха открити липси.
По данни на руската национална статистическа агенция Росстат цената на захарта е скочила с 13% през седмицата от 5 до 11 март. В неделя руски официални лица обявиха, че в страната няма недостиг на захар.
А според някои местни медии в страни като Казахстан и Киргизстан захарта до голяма степен е изчезнала от рафтовете, а цената ѝ се е удвоила.
Руските ограничения върху износа на зърнени култури включват пшеница, силаж, ръж, ечемик и царевица. И Русия, и Украйна са големи износители на пшеница, а конфликтът вече предизвика вълни на световните стокови пазари и доведе до рязко покачване на цените на зърното.
Решението на руското правителство предвижда някои изключения, включително за проруските сепаратистки региони Донецк и Луганск в Източна Украйна.
В понеделник Международният валутен фонд предупреди, че конфликтът може да застраши продоволствената сигурност в световен мащаб.
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш също предупреди в понеделник, че светът трябва да действа, за да предотврати "ураган от глад и срив на световната продоволствена система", отбелязва БНР.