Украинският външен министър Дмитро Кулеба обвини днес руски войници, че "изнасилват жени в окупирани украински градове", като призова за създаването на специален наказателен съд, който да съди "престъплението агресия", извършено от Владимир Путин, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
"Ние се борим срещу враг, който е много по-силен от нас. Но международното право е на наша страна", каза Кулеба, участвайки от Украйна в онлайн среща, организирана от базирания в Лондон институт "Чатъм хаус", който изследва международните отношения. На срещата присъства и бившият британски премиер Гордън Браун.
„Когато бомби валят над вашите градове, когато войниците изнасилват жени в окупирани градове и за съжаление имаме много случаи на руски войници, изнасилващи жени в украинските градове, очевидно е трудно да се говори за ефективността на международното право“, каза украинският министър.
„Но това е единственият ни инструмент, с който да гарантираме, че в крайна сметка всички, които направиха тази война възможна, ще бъдат изправени пред съда и че Руската федерация, като страна, извършила акт на агресия, също ще бъде държана отговорна“, добави той.
Осем дни след началото на руската инвазия в Украйна Кулеба каза, че подкрепя създаването на специален наказателен съд, който да съди руското „престъпление агресия“ в Украйна, инициатива, подкрепена от десетки специалисти по международно право и личности от сферата на политиката и литературата като бившия британски премиер Гордън Браун или американския писател Пол Остър.
„Липсва ни решаващо оръжие в правната борба срещу Путин“, каза Браун, който подписа призива за създаване на специален съд, който да „запълни празнотата“, оставена от Международния наказателен съд.
Самият Международен наказателен съд обяви в понеделник, че започва разследване на ситуацията в Украйна, споменавайки за възможни „военни престъпления“ и „престъпления срещу човечеството“. Не може обаче да се преследва за „престъпление на агресия“ – атака от една държава срещу друга, планирана от политически или военен лидер – ако тази страна не е ратифицирала Римския статут, какъвто е случаят с Русия и Украйна.
"Повечето хора обаче ще се съгласят, че този акт на агресия (от Русия в Украйна) трябва да бъде разследван, преследван и наказан“, каза Браун.