Руската опозиционна партия "Яблоко" призова президента Владимир Путин да не засяга в годишното послание до парламента в четвъртък основните насоки на вътрешната и външната политика, а само да отчете резултатите от досегашната си дейност. Според "Яблоко" е незаконно държавният глава да превръща посланието в предизборна програма, пише "Ведомости" в навечерието на президентския вот в Русия на 18 март.
През 2017 г. Путин за пръв път не направи обръщение към висшия законодателен орган, при все че според конституцията е длъжен да го прави всяка година, посочва вестникът. "Вашите политически технолози и съветници Ви направиха мечешка услуга, като Ви убедиха, че е необходимо да пренебрегнете правовите норми в името на електоралния ефект", цитира изданието писмо до президента от партийния лидер Емилия Слабунова.
Избраната дата за посланието - 1 март 2018 г., и фактическото му превръщане в предизборна програма на кандидата Путин нарушава конституцията и изборното законодателство, което забранява да се използват предимствата на заеманото длъжностно или служебно положение, смята опозиционерката.
Централната избирателна комисия (ЦИК) знае за посланието и предварителната оценка е, че то няма противоречие със закона, коментира за всекидневника секретарят на комисията Мая Гришина. Руският закон според нея казва директно, че ограниченията, засягащи използването на служебното положение, не бива да спъват изпълнението на длъжностните задължения. А "посланието е конституционно задължение на президента".
"Посланието обаче не бива да съдържа предизборни обещания", смята юристът Гарегин Митин. Освен това дискусиите по документа в медиите "трябва да бъдат обезличавани и да не се обвързват с личността на президента или някак да се спазват изискванията за равно информиране за всички кандидати".
Путин не е задължен да излиза в отпуск за периода на кампанията и да отправи това послание е негово задължение, съгласява се Андрей Бузин, съпредседател на правозащитното сдружение "Голос". "Това обаче е използване на административния ресурс" и посланието е отложено за тази година с цел агитация, твърди той. "Президентските политтехнолози разбират, че този похват ще повлияе волеизявлението на избирателите. От гледище на закона това е законно, но от гледище на етиката и качеството на изборите - много съмнително", заключава Бузин.
Очаква се в посланието да залегнат подготвяните в момента нови укази на Путин като бъдещ президент. Целта е те да заменят "фактически липсващата програма на кандидат-президента Путин", заявява пред онлайн изданието "Собеседник" Андрей Колесников от Московския център "Карнеги".
Така Путин "демонстрира пред своя електорат, че говори с езика на цифрите, а не на абстрактните понятия", смята политологът. Според него по този начин "ще се поддържа култът към отчетността" и "ще се измислят някои показатели", които трябва да бъдат постигнати с оглед на "майските укази" на руския лидер от 2012 г. Политологът дава пример с конкретни действия на властите, наподобяващи по думите му "съветското мислене с изпълнението на петгодишните планове и изкуственото нагласяне на числа".
Новите укази според него са опит за съдействие на "хората, смятани от Путин за негова социална база", най-вече от бюджетния сектор. Но те не решават проблема с бедността в Русия - режимът се бори с нея вече 18 години, но в крайна сметка има 20 милиона бедни, сенчеста икономика, достигаща почти половината БВП и едва ли не 38 милиона души, работещи незнайно къде.
Данните са на вицепремиера Олга Голодец, отбелязва той, напомняйки "манипулациите със структурата на смъртността, за да изглежда картинката по-добре". Формалното изпълнение на указите от 2012 г., насочени към вдигане на заплатите, само влоши нещата, заявява Колесников. Руската държава трябва да насърчава конкуренцията и "да защитава частната собственост от самата себе си. Не да залива бедността с пари, а да предоставя на хората възможности да се реализират и да реализират своите инициативи", приканва политологът пред "Собеседник".