Щабът на руския президент Владимир Путин пръв представи в Централната избирателна комисия (ЦИК) необходимите подписи в негова подкрепа като кандидат в изборите за държавен глава през март, пише в. "Ведомости". Путин е събрал 315 000 подписа, за да бъде регистриран като независим претендент.
Днес се очаква ЦИК да получи подписи от бизнес омбудсмана Борис Титов, лидер на Партията на растежа, от основателя на опозиционната партия "Яблоко" Григорий Явлински и от Сергей Бабурин, шеф на националистическата партия Руски общонароден съюз. Други кандидати за регистрация, подкрепени от извънпарламентарни партии, например телевизионната водеща Ксения Собчак и Максим Сурайкин от движение "Комунистите на Русия", смятат да представят своите утре. Всички обещават да донесат максималния разрешен брой подписи, 105 000, при все че някои са събрали и повече.
Освен Путин, който би могъл спокойно да събере и 3 милиона подписа, всички що-годе реални кандидати представляват малки партии и им трябват само по 100 000, обяснява политологът Дмитрий Бадовски. Според него за Кремъл "е изгодно да напълни десния и левия политически фланг с по неколцина кандидати", за да не ги използват примерно само Павел Грудинин, издигнат от парламентарната компартия, и Ксения Собчак, подкрепена от опозиционната "Гражданска инициатива". Според експерта ЦИК едва ли ще изключи от надпреварата някой претендент.
Трудно ли е в Русия да станеш президент? - отговор на този въпрос търси "Известия". Вестникът цитира данни на правозащитния Руски обществен институт по изборно право (РОИИП), според които Федерацията е сред държавите с най-малко ограничения за желаещите да станат държавен глава.
В страните, организиращи преки избори за най-висшия държавен пост, се прилагат общо 16 изборни ценза. В Русия действат само шест от тях, също толкова има и във Франция. Най-малко цензове прилагат САЩ - 4, и Полша – 5. Най-трудно е да се кандидатираш за президент в Бразилия, където има цели 11 ограничения. Следват Казахстан и Аржентина с по 9 и в Мексико с 8.
Основните ограничения за кандидат-президентите в Русия са определени от конституцията. Според основния закон може да бъде избран само руски гражданин на най-малко 35-годишна възраст, постоянно живеещ в страната най-малко от 10 години. Той трябва да е дееспособен и да не се намира в местата за изтърпяване на наказания. Едно и също лице може да заема висшата длъжност не повече от два поредни мандата.
Цензовете гарантират сигурност и цивилизованост на електоралните процеси, обяснява за "Известия" шефът на РОИИП Игор Борисов. "Днес постоянно се сблъскваме с опити за манипулиране на общественото съзнание, затова всяка държава взема съответните "мерки за сигурност", за да не допусне избирателите да бъдат мамени с популистки лозунги, за да не се промъкнат криминални във властта", казва той. Руската изборна система обаче е "много либерална" въпреки външните и вътрешните заплахи за държавата, заявява експертът.
Владимир Путин пръв представи в ЦИК необходимите подписи за президентския вот
- 30.01.2018 | 09:15
- 1027