Нови антируски санкции ще бъдат обсъдени на най-високо равнище във Вашингтон до февруари 2018 г., пише "Независимая газета".
По данни на вестника мерките ще са безпрецедентни по мащаб, но ще ударят далеч не всички притежатели на едри капитали в Русия и техните семейства.
Група експерти, близки до американските властови среди, изтъкват в препоръки по този повод, че големите богатства на руския елит не бива да са определящ фактор за "наказание".
"Не всички руски заможни бизнесмени трябва да бъдат подложени на санкции, а само онези, които пряко подпомагат Кремъл в незаконната му дейност - коментира Андерс Аслунд, старши сътрудник на Атлантическия съвет. - Целта ни не е да накажем руските бизнесмени за това, че са бизнесмени, а да им предложим стимул да отказват престъпно сътрудничество с Кремъл", посочва той.
Събеседникът на изданието, цитирано от Би Би Си, изброява кои хора трябва да засегнат американските санкционни механизми - едрите предприемачи, работещи с Кремъл, близкото обкръжение на президента Путин, неговите приятели и децата им, получили богатства и високи ръководни постове.
Междувременно висшите властови ешелони в Русия се готвят да посрещнат новия санкционен удар, посочва "Независимая газета". "Това са тревожни очаквания, защото се разглеждат някои варианти за последици, най-вече икономически", коментира нагласите сред руския елит политологът Валерий Соловей. Политическите последици засега са неясни, но властите вече се готвят за икономически, уточнява той. Според експерта в краткосрочна перспектива икономическите последици няма да са прекомерно опасни и Русия ще може нормално да реагира. В дългосрочна перспектива обаче новите санкции ще нанесат на Русия колосални щети.
Има данни, че Кремъл вече е разпоредил на служителите да върнат в Русия децата си, живеещи в чужбина, добавя Валерий Соловей.