Беларуският президент Александър Лукашенко заяви днес, че данъкът за хората, които не работят на пълен работен ден, няма да бъде събиран тази година, след като в резултат на широка обществена съпротива срещу налога се стигна до най-големите протести в Беларус от години, предаде Ройтерс.
По-популярен като "данъкът срещу социалните паразити", налогът изисква тези, които работят по-малко от 183 дни в годината, да плащат по 250 долара на държавата като компенсация за пропуснати ползи от данъчни постъпления.
Данъкът обаче не намери добър прием сред беларуското общество във време, когато много от беларусите се мъчат да свържат двата края след повече от две години на икономическа рецесия, отбелязва Ройтерс.
Миналия месец в Минск бе организиран протест срещу налога с участието на около 2000 души. Това бе най-голямата демонстрация в Беларус от шест години. След това подобни протести освен в столицата имаше и на други места, като опозицията беше планирала още такива прояви за март.
"Няма да събираме парите за 2016 г. от тези, които трябваше да ги платят", каза Лукашенко, цитиран от агенция Белта, отстъпвайки пред публичното недоволство, което е необичайно за него, отбелязва БТА.
Лукашенко, който някога бе наричан "последният диктатор в Европа", ръководи беларуската икономика с държавни директиви в съветски стил от 1994 г. Той посочи, че властите може да внесат поправки в данъка, но няма да го отменят изцяло.
Поради желание да подобри отношенията си с ЕС и да ограничи зависимостта на Беларус от Русия Лукашенко през последните години обърна внимание на призивите на Запада да покаже по-голяма снизходителност към политическата опозиция.
Лукашенко заяви, че тези, които вече са платили данък "паразити" за 2016 г., ще бъдат компенсирани, ако си намерят работа през 2017 г.
Според последните данни на данъчните власти 470 хиляди души е трябвало да платят данъка, но само 50 хил. са го направили, което е вкарало в хазната допълнителни постъпления от едва 8 милиона долара.
Беларус е в рецесия от 2015 г. заради срива в цените на петрола и последствията от икономическата криза в съседна Русия, с чиято икономика беларуската е свързана тясно и където много беларуси работят, за да изпращат пари у дома.
Средномесечната работна заплата падна от рекордно високото ниво от 630 долара в средата на 2014 г. до 380 долара в началото на 2017 г.
Лукашенко заяви също така, че беларуските граждани ще получат възможност да изразяват мнението си на специално отделени за целта места, но предупреди, че "властта няма да допусне дестабилизиране на ситуацията, както стана в Украйна", предаде ТАСС, като се позова на телевизия ОНТ. "Майдан в Беларус няма да има", каза той.