Според повечето жители на Русия арестите на висши държавни служители в последно време са предизборна акция, пише "Комерсант". През септември руският електорат ще гласува за нова Държавна дума (долната камара на парламента), а през 2018 г. се очакват президентски избори, припомня изданието.
Проучване на центъра "Левада" показва, че 69 на сто от хората в Русия са чували за арестите в ръководството на федералния Следствен комитет и обиските у висши митнически шефове. Повечето запитани обаче са убедени, че корупцията е нещо типично за Русия, и едва 19 процента смятат, че в страната е започнала истинска борба с това явление, посочва вестникът. Той припомня, че руската Федерална служба за сигурност арестува през юли ред шефове от националното следствие, заподозрени в получаване на подкуп от престъпен бос в размер на 1 милион долара. Междувременно започнаха обиски във Федералната митническа служба и в дома на тогавашния й ръководител Андрей Белянинов.
13 на сто от жителите на Русия "внимателно следят" развитието на събитията в следствието и митниците, още 56 процента "са чували нещо" за тях. Трийсет и един на сто са научили за шумните корупционни афери едва от социолозите. Финансовите престъпления и корупционните схеми са "типично явление, белег за покварата на руската власт", смятат 72 на сто от анкетираните. Според 17 на сто корумпираните висши чиновници са "единични случаи", а 11 на сто не дават отговор.
Обиските и арестите са "показателна акция" във връзка с парламентарните и президентските избори, целяща "да демонстрира борба с корупцията", твърдят 44 на сто от участниците в допитването. Двайсет и четири процента съзират в случая "отзвук от борбата за нова подялба на сфери на влияние между високопоставени служители". Едва 19 процента са на мнение, че започва "сериозна борба с корупцията" в руския държавен апарат. 13 на сто нямат мнение за корупционните скандали в двете ведомства.
Хората в Русия не вярват, че борбата с корупцията е реална, тъй като според тях човек отива на държавна служба, "за да си натъпче джобовете", и защото най-шумният корупционен скандал от последните години - аферата с компанията "Оборонсервис", приключи с едно нищо, коментира Денис Волков, социолог от "Левада".
Корупционните скандали обаче имат твърде косвено влияние върху рейтингите на властта в Русия и изборните резултати, смята експертът. Според него "милионите в кутии от обувки", открити в дома на уволнения вече митнически шеф Белянинов, и разкошната му къща със старинни картини и колекция от часовници ядосват хората, но "засега властта разполага с достатъчна легитимност".
Според шефа на руския Национален антикорупционен комитет Кирил Кабанов хората в страната са били убедени чрез информационни технологии, че борбата с корупцията е само имитация, и днес населението е "сериозно разочаровано от държавните механизми".
В друг материал "Комерсант" информира, че шефът на федералното следствие Александър Бастрикин лично реформира в момента "корупционно опасните подразделения" от своето ведомство. Опозицията подготвя предизборно проекти, насочени срещу партията с мнозинство в днешния парламент - "Единна Русия", пише "Ведомости".
След две седмици според вестника ще бъде публикуван доклад на опозиционера Иля Яшин, озаглавен "Партия "Криминална Русия". Яшин е заместник-председател на партия ПАРНАС, но е разработил документа по лична инициатива, отбелязва изданието. В доклада с тираж над 20 хил. екземпляра "Единна Русия" ще бъде представена като социален асансьор "за някои престъпници и криминални сдружения, за да се интегрират те в политиката и да продължат дейността си на това ниво, и това не са частни случаи, а е налице една система".
Руската компартия вече напечата позиви, в които обяснява с какво точно са опасни за страната хората от "Единна Русия" (заради "разположената в Уляновск база на НАТО", "влизането на Русия в Световната търговска организация", поскъпването на комуналните услуги, корупцията във властта). Онлайн проект за корупцията ще задейства предизборно и известният блогър Алексей Навални, който в навечерието на предишния вот за парламент нарече "Единна Русия" партия на мошеници и крадци, изрежда "Ведомости".
"Част от избирателите изпитват умора, въпросът е дали умората от политиката ще може да бъде превърната в умора от "Единна Русия", коментира усилията на опозицията наблюдателят Александър Пожалов.