Негативна тенденция в динамиката на престъпността с екстремистка и терористична насоченост в Русия през 2015 г. показват данни на руското федерално следствие, заявява в статия за "Комерсант" председателят на Следствения комитет Александър Бастрикин.
Във федерацията са регистрирани миналата година 1329 екстремистки престъпления - с 28,5 на сто повече от предходната година. С над 36 на сто по-голям е броят на терористичните престъпления на руска територия през 2015 г. - 1538 срещу 1128 през 2014 г. Почти с 40 процента е нараснал броят на престъпления като публични призиви към екстремистка дейност, насаждане на омраза и вражда, накърняване на човешкото достойнство.
Най-трудна е ситуацията в Северен Кавказ, където са извършени повечето престъпления с терористичен характер - 1168 престъпления, или 75,9 на сто от общия им брой, пише Бастрикин. Над хиляда руски граждани са заминали за Сирия през 2015 г., за да участват във въоръжения конфликт. Срещу тях са образувани 469 наказателни дела, а 135 души междувременно са загинали при сблъсъци със сирийските правителствени войски, информира шефът на Следствения комитет.
"От 10 години насам Русия, а и други страни живеят в условията на т. нар. хибридна война, разпалена от САЩ и съюзниците им", а през последните години тази война мина "в качествено нова фаза на открито противопоставяне", твърди Бастрикин. В "хибридната война" той откроява редица направления - политическо, икономическо, информационно и правно. Като нейни резултати той представя по-специално "дълбоката девалвация на рублата, падналите реални доходи на (руското) население, спада в промишленото производство, рецесията в икономиката". Най-разрушителни обаче според Бастрикин са последиците от информационната война - "САЩ изцяло дестабилизираха обстановката в Близкия изток", заявява той и допълва, че "идеологическите основи на Съветския съюз" също са били подкопани "отвън" чрез подклаждане на етнически разпри. Като "бариера срещу тази информационна война" в навечерието на парламентарните избори в Русия наесен Бастрикин предлага да бъде създадена "концепция за идеологическа политика на (руската) държава" въз основа на "националната идея". Също и да се умножат наказателните мерки за противодействие на екстремизма, например да се използва опитът на Китай в цензурирането на интернет.
За да изпълнят новите изисквания, свързани с антитерора в Русия, руските мобилни оператори ще трябва да похарчат целия си годишен доход, сочат изчисления на "РБК". Според внесен в Държавната дума законопроект операторите ще трябва да пазят записи от разговори и съобщения на абонатите в течение на три години. Това са близо 1,7 милиарда терабайта данни. Необходимото оборудване ще струва около 70 милиарда рубли - 1,1 милиарда долара, твърди източник на вестника.
При това изградените в Русия към момента дейта центрове са недостатъчни, за да бъде разположена тази техника. С оглед допълнителните разходи за ток, климатици и др. разходите на отрасъла за този проект може да стигнат и 200-300 милиарда рубли, смята експертът. Трите най-големи мобилни оператора в Русия твърдят, че изискванията в законопроекта са неизпълними и може да "докарат икономиката им до голямата нула", съответно фирмите ще спрат да развиват и внедряват нови технологии.