Флашмоб "Голямо Одеско хоро" за Деня на бесарабските българи

share

Утре, 29 октомври 2011 г. на един от оживените централни площади „Куликово поле“ в Одеса, Украйна, ще се проведе флашмоб „Голямо Одеско хоро“.

Организаторите - Българският младежки клуб "Актив" с подкрепата на Всеукраинската обществена организация "Конгрес на българите в Украйна" планират да съберат над 100 младежи, които точно в 15:00 часа (киевско време) ще образуват хоро сред десетки минувачи. Съгласно правилата на флашмоба, цялата акция ще продължи до 15 минути, след което участниците ще се разпръснат.

Поводът за тази акция е Денят на Бесарабските българи. Идеята за този празник е предложена през 1938 г. в България, когато се провеждат официални тържества по повод 100-годишнината от създаването на храм-паметника „Свето Преображение Господне“ в гр. Болград (Украйна). Той е построен с труда и средствата на българските колонисти. Съборът е българска светиня и е един от най-големите в миналото и досега за православната християнска общност.

Петър Добрев, координатор на флашмоба, член на БМК "Актив", заяви: "Този ден е малко по-специален за нас, българите от Бесарабия. Настроението може да се сравни с честването на 3-ти март, деня, който също отбелязваме в Одеса. Имаме с какво да се гордеем – от Бесарабия родом са велики личности като министър-председателя на България Александър Малинов, генерал Данаил Николаев, историка Димитър Агура и много други, които са участвали във възстановяването на България след Освобождението от турското робство.

Чрез организирането на флашмоб „Голямо Одеско хоро“ ние искаме да кажем, че българите в Украйна не са изгубили идентичността си, а българското в нас продължава да живее.

Като част на многонационалната Одеса, флашмобът ще е още един повод да разкажем на жителите и гостите на града повече за нашата култура като и тях ще ги поканим да се включат в хорото".

Първата подобна акция Флашмоб „Българско знаме“ се проведе през април 2011 година по случай 135-годишнината на Априлското въстание. Тогава в акцията се включиха над 80 младежи, които образуваха живо българско знаме, държейки над главите бяла, червена или зелена тъкан.

Водещи новини

Още новини