Скоропостижната кончина на "Южен поток" изненада Европа

gettyimages
share

Скоропостижната кончина на "Южен поток" след осем години преговори и скъпоструваща подготовка изненада не само европейските политици, но дори и чуждестранните участници в проекта, пише "Комерсант".

Печатът в Русия коментира изявленията на президента Владимир Путин и на шефа на "Газпром" Алексей Милер в понеделник при посещение в Турция, че проектът за газопровода е закрит. Реакциите в Европейския съюз вчера "бяха различни - от прецизно демонстрирано безразличие минаваха през открито недоверие и стигаха до възмущение", обобщава "Комерсант". Още през декември 2012 г., когато се полагаха основите на "Южен поток", Алексей Милер заяви, че "проектът намери абсолютно търсене на пазара", а всички количества "вече са разпределени".

Вчера обаче се затрудни да отговори какво ще стане сега с тези договори, посочва "РБК дейли". Замразяването на проекта ще причини на европейските компании щети най-малко за 2,5 милиарда долара. Оценки на загубите правят и ръководствата на балканските страни, през които трябваше да мине газовата тръба. А Европейската комисия вече заяви, че никой няма да компенсира щетите, пише "Вести". Накратко, Балканите реагират на съобщението с "разочарование и надежда, че проектът все пак ще бъде осъществен. В газопровода се инвестираха пари, на него се разчиташе, а ето че проектът е замразен. И виновник е самият Евросъюз", добавя електронният вестник. ЕС смята да обсъди проблема идната седмица, напомня "Новие известия".

Европейската комисия ще иска от Русия обяснения за отказа й от проекта, а Сърбия ще настоява за обяснения от Русия и ЕС; освен това, Белград би желал да получи от Русия потвърждения, че Сърбия няма да остане без горива през зимния период. Българският външен министър Даниел Митов съобщи, че страната му приема едностранното решение на Русия за излизане от проекта, и обвини Москва, че не спазва международните правила, отбелязва "Ведомости".

Администрацията на САЩ е убедена, че решението на Русия произтича от състоянието на руската икономика и международните санкции срещу федерацията, цитира "Московский комсомолец" коментар на Сюзън Райс, съветничка на президента Барак Обама по националната сигурност. "Руската икономика има проблеми тази година. Курсът на рублата спадна с 37 на сто, нарасна изтичането на капитали, Международният валутен фонд дава неутешителни прогнози", каза Райс на пресконференция във Вашингтон. По думите й тук личи "същественото влияние" на международните санкции, а "Южен поток" вероятно няма да бъде осъществен. "Според нея, това ще съдейства за укрепване на енергийната сигурност на Европа", допълва "Московский комсомолец".

С отказа си от "Южен поток" Владимир Путин постави натясно експерти и еврочиновници, констатира "Газета". Дори след денонощие все още нямаше ясни коментари от първите лица в ЕС. Или са били изненадани от действията на руския президент, или всичко са знаели предварително и са сключили тайна сделка с Путин, предполага изданието. Руският президент е майстор на тайните политически комбинации, изтъква "Газета". Путин може да е бил принуден да отхвърли "Южен поток" заради непримиримата позиция на Запада, според която газопроводът е най-вече антиукраински проект, целящ Киев да изгуби доходите от транзит на руски газ, гласи едно от мненията, цитирани в текста.

Но според друга, "конспирологична версия", Владимир Путин има тайна сделка със Запада, включваща закриване на "Южен поток" и отказ от руска експанзия на европейския газов пазар "в полза на втечнения природен газ от САЩ. В отговор САЩ и ЕС ще натиснат Киев, за да спре той бойните действия" срещу сепаратистки Донбас, разказва всекидневникът. Той припомня постъпилите междувременно съобщения, че украинската армия е постигнала с отцепниците споразумения за спиране на огъня и изтегляне на войските. Показателно е според "Газета", че изявленията за "Южен поток" и украинските спогодби идват в навечерието на насроченото за четвъртък послание на президента Путин към руския парламент.

В посланието може да бъдат огласени и други части от "тайната сделка" за "Южен поток". Политологът Станислав Белковски обаче е сигурен, че "доверието между Путин и западните лидери е изгубено, а без доверие не се сключват никакви сделки", пише "Газета".

Спирането на огъня впрочем е планирано едва за следващия ден - 5 декември. Според кремълски източници Путин подготвя документа лично и никой не знае съдържанието, се казва в материала. Вместо "Южен поток" руските държавни ведомства ще разработят строежа на друг газопровод - до Турция, а от терминал на турско-гръцката граница газът ще се продава на страни от ЕС, припомня "Росийская газета", чиито експерти описват възможни варианти за прокарването на бъдещите тръби.

Освен преките загуби от напразните инвестиции и колосалните политически и организационни усилия, от неполучените ползи под формата на транзитни такси, страните от ЕС губят възможността да изградят изцяло европейска верига за газови доставки. Рисковете от украинския транзит остават, дори се множат, а в перспектива пред ЕС се очертава и засилване на турското влияние върху европейските дела. При това изчезва един лост за натиск върху Русия - твърде големият инфраструктурен проект, който бе зависим от властите в Брюксел, заявява пред руския официоз аналитикът Иван Капитонов.

"Европа без съмнение много ще съжалява за лекомислието си. Руснаците са непобедими", твърди авторът на коментар във "Вечерняя Москва". "Печално е, че в най-ново време цивилизовани уж страни се "удушават" с взаимен шантаж. Обаче - на война като на война. А наближава студена зима. Ето за какво трябва да се замислят европейските ни колеги", добавя коментаторът.

Водещи новини

Още новини