Украински военни ще продължат да искат убежище в Русия и занапред, твърди "Росийская газета" по повод вчерашния случай с 438 военнослужещи от Украйна, минали в Русия през отворен от руските граничари "хуманитарен коридор".
Вестникът цитира Василий Малаев от граничното управление на Федералната служба за сигурност (ФСС), че дезертьорите са подсигурени с всичко необходимо, "включително храна и подслон". "Това не е първият случай, при който украински военни и бойци от киевските специални части да търсят спасение на руска територия. Защото вече от седмици украинските военни - от 1000 до 2000 души по различни данни, са притиснати от опълченците до руската граница", описва московският официоз обстановката в зоната, контролирана от сепаратистите.
Според изданието ГКПП "Гуково", през който са минали в Русия украинските военни бегълци, в неделя два пъти е бил обстрелян с миномети от украинска територия. "По време на първата експлозия на КПП-то е имало хора от мисията на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ); има основания да се предположи, че обстрелът целенасочено е воден срещу тях. Провокацията обаче не успя", заявява всекидневникът. Той цитира и съобщения за руски гранични села, обстреляни тези дни откъм Украйна, също "за щастие без жертви" според Василий Малаев.
Остатъците от други части на Киев, обкръжени в източноукраинския "южен котел", също може да последват примера на 438-те украински военни, минали в Русия, прогнозират и събеседници на "Комерсант" в Киев. "Тогава украинската групировка, наброявала първоначално към 5000 души, фактически ще спре да съществува - това ще е най-болезненото поражение на Киев от началото на силовата операция" срещу отцепниците, коментира всекидневникът. Според негов репортер украинските военни, настанени от ФСС в палатков лагер - на възраст 35-40 години, "не изглеждат морално сломени", "униформите и ръчният им багаж са в ред", "общуването между войници и офицери сочи, че дисциплината е запазена". Дезертьорите обаче се представяли без желание, защото се страхували от наказателно преследване в родината си.
Петдесетгодишният Юрий от Киевска област разказал, че подразделението му прекарало близо месец в обкръжение, а от четири дни постоянно било обстрелвано с миномети. Осемдесет на сто от бронираната техника били унищожени. Той снимал с телефон разбития си танк и пратил снимката на своя син, "та да не мисли, че татко му се е предал просто ей така". За "огромни загуби" в силите на Киев говори и 40-годишният Михаил. Според него обкръжените бойци били призовани за 10 дни, уж за "преподготовка на резерва", и "тогава не ставало дума за война". Мнозина войници признали пред кореспондента, че "искат вкъщи и на работа", но не знаят къде ще ги пратят, щом се върнат в Украйна - може би пак на фронта. След като им осигурили душ, чисти дрехи и храна, руските власти върнали в Украйна над 180 от военните, а до едно денонощие колите щели да се върнат и за останалите.
Киевският политолог Дмитро Джангиров анализира за вестника бойната тактика на украинската групировка и прави извода, че "командването фактически е пратило хората на смърт". Щом привършили "боеприпасите, храната и питейната вода, украинските военни са били изправени пред избор - да загинат под обстрела, да се предадат на опълченците или да унищожат техниката и да минат в Русия, както са постъпили в крайна сметка", казва той. Силите на Киев, затворени в обръч от сепаратистите, "се чувстват предадени - командването обещало да ги отърве, но така и не го сторило", констатира аналитикът. Според него войсковите части в "южния котел" скоро може да бъдат разгромени и сепаратистите да прехвърлят силите си там, където са обкръжили други киевски силови групировки - край летището в Луганск или близо до Шахтьорск.
"Киев предпочита да не акцентира вниманието върху съдбата на обкръжените" - изтъква успехите по други участъци от фронта и предрича скорошна победа над сепаратистите, пише "Комерсант", като цитира президентския съветник Юрий Луценко, че централната власт е разработила "напълно изненадващ план" за превземане на сепаратистката крепост Донецк. Това е "опит за сплашване на противника", смята украинският военен експерт Игор Левченко. "Един умен човек, ако има изненадващ план, никога няма предварително да информира за него противника", отбелязва и колегата му Джангиров.
Останалите засега в Русия украински военни вероятно са разбрали, че предишната група, излязла от обкръжението през руска територия, ще бъде съдена в Украйна за дезертьорство, пише "Независимая газета". Дали ще може да бъдат обвинени в дезертьорство и те, "ако поискат да се върнат в армейския строй и тръгнат пак да воюват?", пита се вестникът. Това поражда според него и "правен въпрос към руската страна" - щом спасява от ликвидиране участници в антитерористичната операция, дали Русия изпълнява само хуманитарна акция или пряко съдейства на една от воюващите страни? При все че са пуснати в Русия без оръжие, "те могат отново да го вземат в ръце, когато се озоват сред свои", пояснява изданието.
Най-старшият по звание в групата бегълци - украинският майор Виталий Дубиняк, обаче "има намерение да търси друг изход от тази война", защото Киев освен командите "дръжте се" с нищо друго не подпомагал обкръжените и "вече ги погребал". Майорът "отбеляза доброто отношение към украинските военни от страна на руските военнослужещи", посочва всекидневникът под заглавие "Русия спаси цял батальон от украинската армия". Според украинския офицер руските военни се отнесли към бегълците "може да се каже, дори братски". Командирът на батальона заявява, че е време да спре гражданската война. "Нагледах се вече на сълзите на местните хора и мъченията на моите момчета. Най-важното е, че сме живи. За другото ще мислим, щом се върнем вкъщи", добавя той, цитиран от "Независимая газета".