Президентът на Русия приветства избирането на бившия норвежки премиер Йенс Столтенберг за генерален секретар на НАТО, като казва, че двамата са в "много добри отношения", но че от Запада зависи подобряването на отношенията с Русия, предаде Ройтерс.
Отношенията между алианса и Русия достигнаха най-ниската си точка от края на Студената война насам, след като Русия анексира украинската област Крим. В четвъртък Путин обясни, че завземането на Крим е било предизвикано отчасти от експанзията на НАТО на изток.
В интервю за държавната телевизия "Россия" руският държавен глава заявява, че избирането на Столтенберг за шеф на НАТО, който пост той ще заеме през октомври, би могло да подобри отношенията между Русия и западния алианс. "Ние имаме много добри отношения, включително лични. Това е много сериозна и отговорна личност", казва Путин за норвежеца съгласно стенограма на интервюто, разпространена предварително за други медии, пише БТА.
Руският президент обаче добавя, че предстои да се види как Столтенберг "ще развие тези отношения" от новия си пост. Според Путин няма причина, поради която де не настъпи подобрение в отношенията на Русия със Запада. "Смятам, че няма нещо, което би попречило на нормализацията и нормалните отношения" със Запада, казва той и продължава: "Това не зависи от нас. Или по-скоро не само от нас. Това зависи от нашите партньори".
В интервюто Владимир Путин не посочва какви конкретни стъпки би трябвало да предприеме Западът, за да се затоплят отношенията, подчертава Ройтерс. Агенцията припомня, че в петък говорител на Кремъл изтъкна като важен проблем липсата на уважение към Русия от страна на Запада, който я третирал по думите му като "провинил се ученик".
Пред телевизия "Россия" Путин каза, че планира да удостои с държавни награди, руските военни, осигурили сигурността по време на референдума в Крим, допълва ИТАР-ТАСС. Руският президент изказа предположението, че на Запад може да бъде изтълкуван погрешно признатия от него факт, че кадрови руски военни са помагали за сигурността в Крим. "Ако бъдем честни и обективни, то за всички ще стане ясно, че е невъзможно под дулото на автомат да изгониш хората от жилищата им и да ги принудиш да отидат в избирателната секция и да гласуват. А активността беше 83 процента", заяви президентът на Руската федерация.
Путин посочи още, че настояването на Москва пред Киев да изплати дълговете си за доставките на природен газ няма нищо общо с политическите процеси в Украйна, нито с президентските избори там на 25 май, предаде ИТАР-ТАСС.
В интервюто си за телевизия "Россия" Путин декларира, че Русия не иска да поставя под съмнение надеждността на транзита на газ за Европа и призова европейските държави да финансират бюджета на Украйна. Той обясни, че до 7 април руската страна е трябвало да получи от украинската 525 милиона долара за доставения през март природен газ, но не е получила нищо.
"Както сме се договорили, ако те (украинците) не покриват текущите си платежи, то тогава ние преминаваме към първоначалната формула за определяне на цената - 485 долара за хиляда кубика. И казваме, че бихме могли да го направим още сега, като имаме предвид натрупания дълг от 2,2 милиарда долара. Но ние няма да направим това. Ние няма нито да подкопаваме украинската икономика, нито да поставяме под съмнение надеждността на транзита към Европа", заяви Владимир Путин.
Той добави, че Русия е готова да почака още един месец и да не преминава към схемата за предплащане на доставения газ, но "не може да чака вечно" и да прехвърля върху руския бюджет и руските данъкоплатци проблемите на 45-милионната Украйна. Затова той призова "всички европейски страни, всички страни, които са заинтересовани да поддържат украинската икономика, да се включат в процеса за подпомагане на Украйна и да изработят мерки за финансиране на нейния бюджет", предаде ИТАР-ТАСС.