"Европейският съюз претегля вариантите си за подкрепа на нова Украйна", е заглавието на в. "Ню Йорк таймс".
В статията се обръща внимание на двудневното посещение на шефката на европейската дипломация Катрин Аштън в Киев. Аштън обеща неуточнена помощ на новото украинско правителство, но го прикани да не скъсва тесните си търговски и културни връзки с Русия. Този подход на Аштън бе неизбежен - ЕС и Западът не са склонни или способни да спасят финансово икономиката на Украйна, особено ако Москва отвърне на удара с нови наказателни мита, повишени цени на природния газ и прекъсване на важните връзки с украинските заводи и фирми, отбелязва вестникът.
Миналата година Европа подцени недоволството и ответната реакция на Русия, не даде никакви перспективи за членство на Украйна в ЕС и се съсредоточи твърде много върху това, което Украйна трябва да направи, за да задоволи европейските искания, вместо да й помогне да се подготви за икономическите промени, заявява пожелал анонимност високопоставен европейски представител пред изданието.
"Нямаше същински консенсус между членките на ЕС за подписването на споразумението за асоцииране с Украйна и само се говореше какво искат страните от ЕС да направи Украйна за подписването му. Твърде много обръщахме внимание какво искаме, а не какво им е нужно да направят", казва източникът на "Ню Йорк таймс".
"Новите лидери на Украйна се боят, че Русия подклажда сепаратизъм", е заглавието на в. "Гардиън". И.д. президент Олександър Турчинов е предупредил вчера, че страната е изправена пред сериозна заплаха от сепаратизъм в обстановка на безпокойство, че Кремъл, който е силно недоволен от революцията в Киев, може би подклажда проруски настроения на Кримския полуостров, пише изданието. Вчера руският депутат Леонид Слуцки заяви, че Москва ще действа ако напрежението в Крим се изостри. "Ако животът и здравето на сънародниците ни е под угроза, няма да стоим безучастно", заявил Слуцки, който е председател на парламентарната комисия за отношения с бившите съветски републики. Той не е посочил какви действия би предприела Русия, отбелязва "Гардиън".
"САЩ и Великобритания заявиха, че Украйна не е бойно поле между Изтока и Запада", е заглавието на в. "Дейли телеграф", който се спира на срещата между британския външен министър Уилям Хейг и американския държавен секретар Джон Кери. Цитират се техни коментари, че не става дума за битка между Изтока и че Украйна се нуждае от помощта на всички, включително на Русия. Според двамата дипломати Русия няма интерес украинската икономика да рухне, а временните украински управляващи трябва да съставят правителство, включващо представители на всички райони на Украйна, включително проруските.