Австралия и Папуа Нова Гвинея се договориха до юни да сключат двустранно споразумение в областта на сигурността

Getty (архив)
share

Австралия и Папуа Нова Гвинея се споразумяха да завършат преговорите си за сключване на споразумение в областта на сигурността до края на април с надежда до юни то да бъде подписано. Това стана на среща на лидерите на двете страни в столицата на Папуа Нова Гвинея - Порт Морсби, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

Предложеният договор в областта на сигурността, по който и двете страни се ангажираха да приключат преговорите до 30 април, ще включва отбраната, като наред с въпросите за изменението на климата и киберсигурността се дискутират също обучението на войските и организирането на общи операции.

Броени часове след като стана първият чуждестранен лидер, говорил в парламента на Папуа Нова Гвинея, австралийският премиер Антъни Албанезе (на главната снимка) заяви, че икономическите интереси и тези в областта на сигурността на тихоокеанските съседи "са неделими".

"Икономическото ни сътрудничество и това в областта на сигурността са в интерес и на двете страни", заяви Албенезе и на пресконференция, на която изрази надежда, че двустранното споразумение ще бъде подписано до юни. "Нашите интереси са неделими. Не може да има по-сигурна Папуа Нова Гвинея без по-сигурна Австралия и обратното", добави той.

Австралийският министър на отбраната Ричард Марлс заяви през октомври, че Канбера иска да сключи пакт, според който военноморските, военновъздушните и армейските служители от всяка от двете страни ще работят по-често заедно, припомня агенцията.

Съединените щати и техните съюзници, в това число и Австралия, се стремят да противодействат на нарастващото влияние на Пекин в стратегически важния регион, след като през април Китай сключи споразумение в областта на сигурността със Соломоновите острови, отбелязва Ройтерс.

Австралия и Нова Зеландия се обединяват срещу заплахата от Китай в Тихия океан

Министър-председателят на Папуа Нова Гвинея Джеймс Марапе заяви, че предложеното споразумение ще подобри отношенията с Австралия (която той нарече "вечен приятел"), без да застрашава двустранните отношения на Папуа Нова Гвинея с други държави. "Така че, без да правим компромиси с особеностите на собствените ни двустранни отношения с други страни, общите ни интереси ще бъдат включени в тези споразумения за сигурността", заяви Марапе.

Джеймс Марапе

Австралия остава най-големият дарител на Папуа Нова Гвинея, която някога е управлявала като колония. Изправена пред нарастващата подкрепа и влияние на Китай в региона, Канбера се стреми да укрепи отношенията със северната си съседка. Лидерите на двете страни се срещнаха многократно, след като Албанезе спечели изборите през май миналата година.

Двамата лидери се споразумяха да облекчат визовия режим за хилядите работници, пътуващи между двете държави, а Албанезе обяви нова схема за временни визи с право на работа, която ще влезе в сила през юни.

Водещи новини

Още новини