Скорошната промяна в управлението на Австралия е възможност за възстановяването на проблемните отношения с Китай, но новата администрация трябва да "подходи с повишено внимание към въпроса с Тайван", заяви днес китайски дипломатически представител, предаде АП, цитирана от БТА.
Посланикът на Китай в Канбера Сяо Цян каза, че е останал изненадан от това, че Австралия е подписала декларация със Съединените щати и Япония, в която се осъждат действията на Китай във връзка с изстрелването на ракети в японски води в отговор на посещението на председателя на Камарата на представителите на американския Конгрес Нанси Пелоси в Тайван миналата седмица.
"Надяваме се, че австралийската страна би могла да подходи към китайско-австралийските връзки със сериозно отношение. Сериозно да възприеме политиката за единен Китай и да подходи със повишено внимание към въпроса с Тайван", заяви Сяо Цян.
Китайският посланик не каза кога военните учения в близост до Тайван ще приключат. Той заяви, че обявяването на тяхното прекратяване ще стане в подходящ момент.
Китай искаше мирно обединение с Тайван, който Пекин счита за своя самоуправляваща се провинция, но посланикът не изключи и използването на сила за постигането на тази цел.
Говорител на китайското външно министерство заяви тази седмица, че Австралия "безразсъдно е критикувала китайските легитимни, оправдани и законни мерки за защитата на своята суверенна и териториална цялост". Той призова Австралия да спре "да се бърка във вътрешните работи на Китай".
Пекин облекчи забраната за срещи между министрите на Китай и Австралия след избора на правителството на премиера Антъни Албанезе през май. След това министрите на отбраната и външните работи на двете страни проведоха срещи.
Китай ще обсъди с Австралия дали условията са подходящи за провеждането на среща между австралийския премиер Албанезе и китайския президент Си Цзинпин през ноември, когато лидерите ще бъдат в Индонезия за срещата на върха на страните от Г-20.