Подводните ледове в Северния ледовит океан вече се топят, показват първите резултати от сондирането на ледовете в руското море Лаптеви.
Топенето може да доведе до рязко изхвърляне на метан в атмосферата, засилване на парниковия ефект и възможност за катастрофални изменения в климата, предупреди руският акад. Валентин Сергиенко на открития в Новосибирск руско-германски семинар за еволюцията на природната среда.
В проекта за изследване на морето, което се намира в централната част на северното руско крайбрежие, са участвали 6 руски и 3 чуждестранни научни центъра. Сондите в ледовете са били пускани от изследователския кораб "Академик Лаврентиев". Това е ставало на 300 км от брега, като за първи в Арктика е използвана технологията на електромагнитното сондиране. Освен това са използвани роботи за изследване на мехурите от метан в дълбините на морето, допълва дарик.бг.
Подводните апарати са засекли мощни изблици на метан, а на дълбочина само от 100 метра са открили многокилометрови полета от такива "фонтани", поясни академик Сергиенко. Според учените това представлява сериозна климатична заплаха.