Хората са променили драстично звуковата среда в океаните и това дезориентира или оглушава в някои случаи малки и големи животни - от скариди до китове, съобщиха Асошиейтед прес и Ройтерс, цитирани от БТА.
Тези промени засягат дори открития океан. Някои морски животни като китове и делфини разчитат на звука за навигация. Рибите се ориентират по-лесно по звуците, отколкото по светлината, пишат еколози, ръководени от Карлос Дуарте от университета "Крал Абдула" в Саудитска Арабия, в сп. "Сайънс" след метаанализ на 500 научни труда.
Звуците пътуват много далече под водата. Докато светлината се разпръсква във вода, звуците се движат в нея по-бързо, отколкото във въздуха.
Много риби и морски животни общуват със звуци или по тях избират подходящи места за хранене и развъждане. Те им помагат и да избягват хищниците. Увеличаващият се шум от човешката дейност в океаните затруднява морските обитатели. Те не могат да се чуят.
Учените са прегледали хиляди данни и научни статии, документиращи промените в силата и честотата на шумовете в океана, за да създадат изчерпателна картина на промените в звуковата среда и как тя се отразява на морския живот.
Звуците, издавани от рибите, са около същите ниски честоти като шума от корабите.
"Опитите на много морски видове да комуникират са замаскирани от въведените от хората звуци" - каза Дуарте.
Червено море е един от ключовите коридори за корабоплаването в света. Някои риби и безгръбначни вече избягват най-шумните зони и шумът на практика фрагментира хабитата им.
Броят на морските животни е намалял с около половина от 1970 г. В някои части на океана специалистите вече отчитат "по-малко животни да пеят и да се викат, отколкото в миналото", добави Дуарте.
Промените в климата, ветровете, вълните, топящият се лед също се отразяват на физичните процеси, които оформят звуковата среда в океана.
"Когато хората мислят какво застрашава океаните, обикновено се сещат за промените в климата, пластмасата, свръхриболова. Но шумовото замърсяване е друг важен елемент, който трябва да следим", каза Нийл Хамершлаг от университета на Маями, който не е участвал в изследването.
Шумовото замърсяване може да е проблем, който е по-лесен за решаване от останалите, каза Франсис Хуанес от университета на Виктория в Канада и съавтор на изследването. "На теория звукът може да бъде намален или изключен веднага. Той не е като пластмасата или климатичните промени, които трудно се коригират".