Арестите на границата между САЩ и Мексико намаляха с 29% през юни

Getty images (архив)
share

Арестите за незаконно преминаване на границата от Мексико са намалели с 29% през юни, което е най-ниският резултат за един месец от президентството на Джо Байдън, сочат публикувани данни,  които дават още един поглед върху въздействието на новото правило за временно спиране на предоставянето на убежище, предаде АП, цитирана от БТА.

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1741

Арестите през юни са 83 536, което е по-малко от 117 901 през май и бележи най-ниския брой от януари 2021 г. насам, съобщиха от митническата и гранична защита на САЩ.

Спадът последва обявеното от Байдън на 4 юни, че обработката на молби за убежище ще бъде спряна, когато дневните арести достигнат 2500, което стана веднага, каза Трой Милър, изпълняващ длъжността комисар на митници и гранична защита.

"Неотдавнашните мерки за сигурност на границата оказаха значимо въздействие върху способността ни да налагаме последствия на незаконно преминаващите", каза Милър.

Според американски служители арестите вече са намалели повече от половината от рекордните 250 000 през декември, което до голяма степен е резултат от засиленото прилагане на закона от страна на мексиканските власти.

Рязък спад е регистриран при различните националности, включително мексиканците, които са най-засегнати от спирането на предоставянето на убежище, и китайците, които обикновено летят до Еквадор и пътуват до границата със САЩ по суша.

През юни повече от 41 000 души влязоха законно в страната чрез приложение за онлайн срещи, наречено CBP One (Customs and Border Protection/Митническа и гранична охрана). Агенцията съобщи, че 680 500 души успешно са насрочили срещи от въвеждането на приложението през януари 2023 г. насам.

Близо 500 000 души от четири държави са влезли по политиката за разрешаване на двугодишен престой при условие, че имат финансови спонсори и пристигнат на летище. Сред тях са 104 130 кубинци, 194 027 хаитяни, 86 101 никарагуанци и 110 541 венецуелци, по данни на CBP.

Половин милион имигранти биха могли да получат американско гражданство в рамките на нов план на президента Байдън

 

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1741

Водещи новини

Още новини