Син на бразилския президент си навлече критики, след диктаторски методи срещу уличните протести

Фейсбук
share

Едуарду Болсонаро - син на президента на Бразилия, си навлече критика след като предложи правителството да предприеме, ако това се наложи, тактика от епохата на диктатурата, за да бъдат овладени уличните протести, предаде Асошиейтед прес.

Депутатът Едуарду Болсонаро каза, че протестите и бунтове като тези, които се случиха в други латиноамерикански държави, биха могли да бъдат спрени в Бразилия.

В коментар, публикуван в социалните медии, синът на президента препоръча указ, подобен на издадения през 1968 г. от бразилската военна диктатура.

Указът тогава лишил опозиционните депутати от политически права и преустановил някои конституционни гаранции.

Едуарду Болсонаро каза, че указът може да бъде приложен, ако "левицата се радикализира до такава степен", като през 1968 г.

Болсонаро младши е председател на парламентарната група на партията на президента в долната камара.

Политици от целия спектър, включително председателите на двете камари на законодателния орган и председателят на върховния съд, категорично отхвърлиха мнението на Едуарду Болсонаро като недемократично.

Самият президент каза в телевизионно интервю, че съжалява за становището на сина си, а младият Болсонаро впоследствие се извини.

Малък брой протестиращи се събраха снощи на главната улица в град Сао Пауло, за да се обявят срещу крайнодясното правителство. Леви групи организираха 16 протеста в 11 щата, започвайки от Сао Пауло и Бразилия.

"Тук съм, за да се боря за демокрация. Тази страна се движи по грешен път", каза Джойс Фернансес, 24-годишна студентка по право. "Искам да видя как тази страна казва, че никога повече няма да има диктатура. Това просто е прекалено, писна ми".

В интервю Едуарду Болсонаро каза, че левите политически сили са не само "вътрешен враг" на Бразилия, но и спонсор на деструктивен протест на континента и в частност в Чили, предаде ТАСС. Средства за целта били набавени по време на президентските мандати на Луиз Инасио Лула да Силва и Дилма Русеф в резултат на корупционни схеми за финансиране на инфраструктурни проекти по линия на бразилската национална банка за развитие. "Има основание да се предполага, че тази пари може да се върнат в страната и да бъдат използвани за финансиране на подобни революции", каза Болсонаро младши.

Водещи новини

Още новини