Саваната в областта Сераду, която обхваща една четвърт от територията на Бразилия, вече е загубила близо половината от растителността си и продължава да е застрашена заради подкрепяната от правителството експанзия на монокултури и скотовъдството, предаде Франс прес.
Това е вторият най-голям биом в Бразилия след амазонската джунгла.
Обезлесяването в Сераду е намаляло със 77 процента между 2001 г. и 2018 г., сочат данни на Бразилския национален институт за космически изследвания. В средата на декември м.г. министерството на околната среда на Бразилия оповести, че обезлесяването там между август 2017 г. и юли 2018 г. е достигнало най-ниското си историческо ниво. Но според система на института за откриване на обезлесяването в реално време, биомът е загубил поне 7697,6 кв.км площ с растителност през последните 12 месеца.
През последните 5 години обезлесяването в Сераду е било по-голямо, отколкото в амазонската гора - саваната е загубила 56 300 кв.км площ, докато в Амазония, чиято площ е 2 пъти по-голяма, дървета са били изсечени върху 35 800 кв.км площ. Амазония е съхранила 80 процента от първоначалната си растителност.
Това ниво на обезлесяване се обяснява най-вече с развитието на земеделието в Сераду и по-специално в района Матопиба, наричан земеделското елдорадо на Бразилия. В този район, чиято площ е 2 пъти по-голяма от тази на Германия, между 2007 г. и 2014 г. близо две трети от експанзията на земеделието са били за сметка на саваната, се казва в доклад на "Грийнпийс". Терени с 486 000 кв.км площ в Сераду са били превърнати в пасища за говеда през 2017 г.