Бялата снежна покривка по склоновете на вулкана Лайма в Чили е измамна - става въпрос за един от най-активните вулкани на континента, за което свидетелстват потоците лава и парчетата вулканични скали, които се забелязват от километри, предаде Франс прес.
Лайма е с 42 кратера и е сред 90-те активни вулкана, разположени между северната граница на страната и фиорда Айсен в южната й част. Най-голямата концентрация от върхове е върху разлом с дължина около 1000 км в най-южната част на Чили. "Той е описан като пътя на вулканите", поясни геологът Мануел Шилинг.
Красотата на тези "мастодонти" прикрива латентната опасност от изригване за местното население, към която се добавя рискът от земетресение в страната, която е с най-голяма сеизмична активност на планетата, предаде БТА.
Понастоящем три вулкана са обект на внимателно наблюдение - Невадос де Чилан, който се издига на височина 3212 метра и от април е с оранжев код за риск от изригване, докато Планчон-Петероа и Копауе са с жълт код. До октомври Ласкар, Пуйеуе-Кордон Кауле и Осорно бяха със зелен код, свързан с най-голям риск от изригване.
За разлика от земетресенията, вулканичните изригвания могат да се прогнозират, за да се ограничат последствията от тях. "Всичко е като в болница - когато виждаме, че сърцето на пациент не функционира както трябва, предупреждаваме властите, за да се вземат необходимите мерки", поясни Паола Пеня, директорка на Вулканичната обсерватория на Южните Анди в Темуко, на 600 км от столицата Сантяго.