Министър Малинов в Брюксел: България приветства плана на ЕК за развитие на геотермалната енергия

МЕ
share

България приветства стратегията на ЕК за декарбонизация на секторите за отопление и охлаждане, придружена от Европейски план за действие за геотермалната енергия. В него са предвидени мерки за ускоряване на геотермални проекти, включващи възможни гаранционни схеми за смекчаване на инвестиционните рискове.

Тази позиция на страната ни бе представена от министъра на енергетиката Владимир Малинов на редовното заседание на Съвета на ЕС „Транспорт, телекомуникации и енергетика“, част „Енергетика“, в Брюксел. В изказването си министър Малинов отчете важната роля на геотермалната енергия за постигане целите за ВЕИ и енергийна ефективност, в това число за отопление и охлаждане в жилищния сектор, енергийно осигуряване на индустриални паркове и икономически зони, а също така и за преодоляване на енергийната бедност и замърсяването на въздуха, съобщават от енергийното ни министерство.

Той посочи, че България разглежда с приоритет въвеждането на технологии за геотермална енергия и в тази връзка са приетите на национално ниво регулаторни промени. „Заложили сме мерки за насърчаване развитието на геотермална енергия у нас чрез безвъзмездно финансиране по Фонда за възстановяване и устойчивост, както и по Модернизационния фонд“, подчерта още Малинов. 

В рамките на енергийния съвет министър Малинов участва в традиционната среща на енергийните министри на държавите членки от Ядрения алианс с участието на новия комисар по енергетика Дан Йоргенсен. Дискутирани бяха въпроси, свързани с приоритетите на Алианса за следващите законодателни стъпки в европейското законодателство и предизвикателствата пред целите за декарбонизация и конкурентоспособност на европейската икономика. 

Министър Владимир Малинов ще участва в заседанието на енергийните министри на ЕС в Брюксел

В Брюксел министър Малинов проведе двустранна среща с  Леонор Гевеслер, министър по опазването на климата, околната среда, енергетиката, мобилността, иновациите и технологиите на Австрия. Основна тема на разговора бе готовността за зимния период и възможностите за диверсификация на енергийните ресурси и маршрути за доставка на природен газ от 1 януари 2025 г. Министър Малинов изрази готовност за продължаване на активното двустранно сътрудничеството и увери, че България продължава да е надежден партньор в диверсификацията на доставките и транзита на природен газ към Централна и Югоизточна Европа. „Като акционер в терминала за втечнен природен газ в Александруполис и с възможността за доставки през LNG терминали и в Турция имаме отличен шанс да подкрепим австрийския пазар със стабилни, сигурни и непрекъснати доставки на газ“, подчерта министър Малинов.

Той разговаря и със Сара Агесен Муньос, вицепремиер и министър на екологичния преход и демографските предизвикателства на Испания. Двамата обсъдиха въпроси за енергийната свързаност и последващите действия по анонсирания от България документ от климатичната среща COP29 в Баку миналия месец.

Водещи новини

Още новини