Най-високопоставеният свещеник в Англиканската църква епископът на Кентърбъри Джъстин Уелби обяви днес, че подава оставка, предадоха ДПА и Ройтерс, като припомнят, че той беше подложен на натиск заради начина, по който е подходил във връзка със случай на злоупотреби.
Според доклад, публикуван миналата седмица, Уелби не е предприел достатъчни действия, за да попречи на човек, който е бил вероятно най-активния извършител на злоупотреби в Англиканската църква.
"След като поисках великодушното разрешение на Негово величество краля, реших да подам оставка като архиепископ на Кентърбъри", подчерта Уелби. Той добави, че оттеглянето му е в интерес на църквата.
"Надявам се, че това решение ще покаже ясно колко сериозно Англиканската църква приема необходимостта от промяна и нашия ангажимент за създаването на една по-безопасна църковна институция. Оттегляйки се, споделям мъката на всички жертви и оцелели от посегателства".
Мандатът на Уелби от 2013 до 2024 г. беше период на големи сътресения, през който имаше споровете за правата на хомосексуалистите и жените свещеници между либералните църкви, най-вече в Северна Америка и Великобритания, и техните консервативни партньори, особено в Африка.
Англиканските църкви в африкански страни като Уганда и Нигерия вероятно ще приветстват оставката на Уелби, след като миналата година заявиха, че вече му нямат доверие, пише БТА.
Основните предизвикателства пред неговия наследник ще включват сплотяване на световната англиканска общност и опит да се преобърне тенденцията на спад в посещаемостта на църквите. Във Великобритания посещаемостта е намаляла с една пета от 2019 г. насам.
Църковните процедури за назначаване на нов архиепископ на Кентърбъри изискват специален орган от духовници с председател начело му, номинирани от британския премиер, да му предложат две имена. Епископът на Норич Греъм Ъшър и Гули Франсис-Дехани, епископката на Челмсфорд, са сочени за наследници на Уелби на поста архиепископ на Кентърбъри. Ъшър подкрепя правата на хомосексуалистите и открито говори за необходимостта от борба с изменението на климата. Франсис-Декани е родена в Иран и е разказвала как брат ѝ е бил убит след Ислямска революция. Ако бъде избрана, тя би станала първата жена, заемаща този пост.