Британският министър на отбраната Джон Хийли изрази очакване екипът на бъдещия президент на САЩ Доналд Тръмп да запази ангажимента на Вашингтон към НАТО и, колкото дълго е необходимо, към Украйна в конфликта ѝ с Русия, предаде Ройтерс.
Помолен да коментира дали подкрепата за Киев е отслабнала след победата на републиканеца на американските избори, Хийли отвърна в интервю за "Скай нюз": "Що се отнася до президента Тръмп, той осъзнава, че страните гарантират сигурността си чрез (притажаването на) сила, както и съюзите като НАТО.
Очаквам САЩ да останат редом до съюзниците си като Великобритания и да подкрепят Украйна, колкото дълго е необходимо, за да може тя да отблъсне инвазията на (руския президент Владимир) Путин."
Хийли добави, че американският ангажимент към НАТО и европейската сигурност ще остане твърд и при управлението на Тръмп, но по думите на британския министър за известно време европейските страни ще трябва да правят повече по отношение на разходите за отбрана.
"Не очаквам САЩ да обърнат гръб на НАТО. Те осъзнават важността на алианса. Те разбират значението на това да се избягват бъдещи конфликти в Европа", каза той.
Главнокомандващият украинските сили генерал Олександър Сирски съобщи, че руските войски се опитват да непреднат в Курска област и добави, че Москва е струпала десетки хиляди войници в този граничещ с Украйна регион.
"По заповед на военното си ръководство те се опитват да изтласкат нашите подразделения и да настъпят дълбоко в контролираните от нас територии", написа Сирски в приложението "Телеграм", пише БТА.
През август силите на Киев нахлуха в пограничната руска Курска област и превзеха редица селища. Това бяха първите по рода си действия от страна на Украйна от началото на войната през 2022 г.
Изследване на "Грийнпийс" показва, че НАТО все още има военно надмощие над Русия, предаде ДПА.
Съпоставката на военните способности на алианса и Москва "не оставя никакво съмнение в пълното военно превъзходство на НАТО. Само по отношение на ядрените оръжия между двете страни има паритет", посочват Херберт Вулф и Кристофър Щайнмец - автори на анализа, който е направен по поръчка на международната природозащитна организация.
Според двамата експерти "няма нужда Германия да увеличава, и то за постоянно, военните си разходи". Те добавят, че закономерна последица от подобно повишение ще бъде орязването на социални разходи, включително за образование, а също и на разходи за опазването на околната среда.