На форум на Съвета на Европа в Страсбург европейците изразяват тревога за съдбата на демокрацията след победата на Тръмп

Gettyimages
share

Поляризацията и дезинформацията в САЩ, както и изборът на Доналд Тръмп предизвика днес безпокойство в Страсбург, където в продължение на три дни се провежда Световният форум за демокрация, съобщава БТА.

Всичко по темата:
Президентските избори в САЩ - Харис срещу Тръмп 499

По стечение на обстоятелствата този форум, организиран под патронажа на френския президент Еманюел Макрон, започна с обявяването на победата на милиардера републиканец в Съединените щати, в края на кампания, белязана от силна поляризация на електората и дезинформация.

„Няма по-подходящ момент за обсъждане на демокрацията и разнообразието“, заяви Ален Берсе, генерален секретар на Съвета на Европа, като приветства форума в централата на организацията.

Няколко извода от историческата победа на Тръмп 

„Фонът е дебатът около американските избори“, призна Берсе, като подчерта, че „много от въпросите, повдигнати от тези избори, се задават и в други части на света“.

Бившият швейцарски президент, член на Социалистическата партия, смята, че въпросите, свързани с правата на жените, ЛГБТИ-общността и мигрантите, са тези, „по които нашите общества са все по-поляризирани“.

„Имаме симптомите на едно по-широко демократично отстъпление, често подхранвано от нарастващ популизъм и национализъм“, каза той.

В този контекст дезинформацията е „особено спешен“ проблем, отбеляза Берсе, като даде за пример „измамите, откровените лъжи, които могат да се разпространят като горски пожар в социалните мрежи“.

Споменавайки 70-те години на миналия век Берсе, който е роден през 1972 г., посочи, че „(неговото) поколение вероятно е било твърде уверено и твърде наивно по отношение на миналото“.

„Имахме впечатлението, че поколението ни е победило, че нашите принципи и ценности са надделели. Знаем, сега виждаме, че не е толкова лесно“, подчерта той, давайки за пример руската инвазия в Украйна.

„Ако демокрацията не е неизбежна, то не е неизбежен и нейният провал“, каза Берсе.

Съветът на Европа отговаря за спазването на демокрацията и правата на човека сред своите 46 държави членки.

Под надслов: „Демокрация и многообразие: можем ли да преодолеем разделението?“ форумът, който продължава до петък, събира експерти, служители на изборна длъжност и обикновени граждани, които са поканени да обсъдят теми като: „Избори и ценностно разделение“, „Борба с дезинформацията“ и „Поляризираната демокрация болна демокрация ли е?“ и други, посочва АФП.

Всичко по темата:
Президентските избори в САЩ - Харис срещу Тръмп 499

Водещи новини

Още новини