Българска следа след атентата в германския град Солинген. По информация на вестник „Шпигел" заподозреният Исаа Ал Х. е трябвало да бъде депортиран от Германия миналата година. Той трябвало да бъде върнат у нас. Това съобщи NOVA.
Соченият за извършител пристигнал в Германия през 2022 г. и подал молба за убежище. По информация на изданието според Дъблинското споразумение мъжът трябвало да бъде пренасочен към България. Германските служби са подали съответния сигнал към българските си колеги и той е бил приет.
Депортацията се провалила, защото сириецът не е бил открит в бежанския център в Германия. През август 2023 година срокът за предаване на сириеца в България изтекъл, затова отговорността останала на германската държава.
При нападението в западния германски град Солинген, загинаха трима души и други осем бяха ранени, съобщи вътрешният министър на провинция Северен Рейн-Вестфалия Херберт Ройл.Загиналите при нападението са двама мъже на 56 и 67-годишна възраст, както и 56-годишна жена. Полицията заяви, че нападателят изглежда нарочно се е целил в гърлата на жертвите. По-рано терористичната групировка „Ислямска държава" пое отговорност за нападението. Твърдението не може да бъде потвърдено по независим път. Групировката не предостави доказателства за твърденията си.
„Виждаме първите признаци на нова вълна от терористични атаки", коментира Питър Нойман, професор по сигурността в Кралския колеж в Лондон. Според него „Ислямска държава" се опитва да се възползва от огромната мобилизация в резултат на терористичното нападение на „Хамас" срещу Израел на 7 октомври 2023 г. и последвалите събития в Газа, въпреки че строго погледнато тя няма нищо общо с тях.
„Атаката, която видяхме в Солинген, е именно от онези, които „Ислямска държава" се опитва да вдъхнови. Тя призовава хората в интернет да атакуват „неверници", използвайки подръчни средства като автомобили и ножове. По този начин тя се опитва да създаде впечатление, че е навсякъде и може да нанесе удар по всяко време", каза Нойман пред АП.