Европейската комисия прие регламент, който предоставя частично освобождаване на европейските земеделски стопани от правилото за обвързаност с условия по отношение на земята, оставена под угар. Регламентът е следствие от предложението на ЕК от 31 януари и обсъждания с държавите членки. Регламентът ще влезе в сила утре, 14 февруари, и ще се прилага със задна дата от 1 януари за една година, т.е. до 31 декември 2024 г., съобщиха от пресцентъра на Представителството на ЕК в България.
Частичната дерогация отговаря на исканията за по-голяма гъвкавост от страна на държавите членки, за да се отговори по-добре на предизвикателствата, пред които са изправени земеделските стопани в ЕС.
Вместо да държат земя под угар или да не обработват 4% от обработваемата си земя, земеделските стопани от ЕС, отглеждащи култури, които обогатяват почвата с азот, и/или междинни култури без продукти за растителна защита на 4% от обработваемата си земя, ще се считат за отговарящи на т.нар. изискване GAEC-8 („добро земеделско и екологично състояние“). Ако решат обаче, земеделските стопани могат и да продължат да изпълняват изискването със земя, оставена под угар или необработваема такава.
Държавите членки, които желаят да прилагат дерогацията на национално равнище, трябва да уведомят Комисията в срок от 15 дни от влизането в сила на регламента, за да могат земеделските стопани да бъдат информирани възможно най-скоро.
Предложението на Комисията е внимателно обмислено, за да осигури правилния баланс между предлагането на помощ и гъвкавост за земеделските стопани, изправени пред многобройни предизвикателства, от една страна, и опазването на биологичното разнообразие и качеството на почвите, от друга.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви: „Само ако могат да живеят от земята си, земеделските стопани биха инвестирали в бъдещето. И само ако заедно постигнем целите в областта на климата и околната среда, земеделските стопани ще могат да продължат да се прехранват. Нашите земеделски стопани са добре запознати с това. Тази мярка им предлага гъвкавост като същевременно продължава да ги възнаграждава за решаващата им работа за стимулиране на продоволствената сигурност и устойчивостта на ЕС. Скоро ще представим повече предложения, за да помогнем за облекчаване на натиска, пред който са изправени земеделските стопани.“