Весела Чернева: Опитват се да рушат ЕС отвътре

Нова нюз
share

Антиевропейски популистки партии са напът да станат ключови победители на предстоящите през юни избори за Европейски парламент (ЕП). Това прогнозира доклад на Европейския съвет за външна политика (ЕСВП), озаглавен "Остър десен завой". Очакваният спад на подкрепата за традиционните партии ще представлява заплаха за ключови политики.

"Преди пет години имахме подобни прогнози и тогава изглеждаше, че опасността е много голяма, защото евроскептиците, ако тогавашните прогнози се бяха сбъднали, щяха да се опитат наистина да направят по-вероятна перспективата няколко страни да напуснат Европейския съюз (ЕС) и по този начин той да бъде силно разлюлян. В крайна сметка тази евроскептична вълна не беше толкова голяма", коментира по Дарик радио Весела Чернева, заместник-директор на ЕСВП и директор на софийския офис на организацията.

Тя допълни, че в момента изглежда, че от една страна има едно натрупване на усещане за кризи, което увеличава тежестта на онези политици, които разчитат на страховете на хората, и от друга страна самите политически сили са станали някак по-хитри.

"Започнаха да се опитват да рушат ЕС отвътре - тоест да отслабят политическото ниво на ЕС. Виждаме това по примера на Виктор Орбан, който се опитва да блокира и да саботира основни политики на ЕС", посочи още Весела Чернева.

Тя отбеляза, че вчера, 7 февруари, е започнала нова наказателна процедура срещу Унгария заради един т. нар. Закон за суверенитета, който е друго име на Закона за чуждестранните агенти, първо приет в Русия преди няколко години и след това копиран на доста места.

"Наистина изглежда, че курсът на Орбан към авторитаризъм от путиновски тип все повече придобива своите очертания. Това ще е една от големите задачи на следващата Европейска комисия и следващия Европейски парламент - да намерят начин как Орбан и такива като него да бъдат неутрализирани в европейски контекст", обясни Весела Чернева.

Тя заяви, че наскоро е имало доказателства, че „Алтернатива за Германия“ е получавала руски пари през посредник. И допълни, че това се е случвало и с Националния фронт на Марин Льо Пен.

Близо половин милион души протестираха срещу крайната десница в Германия

"Чуваме подобни новини почти всеки ден, включително имаше такава новина от Литва онзи ден, имаше следствие в Словакия по този въпрос. Тоест със сигурност има много ясни доказателства за руска намеса в политическите партии и политическия живот на страните членки на ЕС. Но нека да не приписваме това всемогъщество на Кремъл", призова Чернева.

И допълни, че наистина е имало няколко реални кризи, които са се насъбрали, които също дават криле на тези "партии на страха". По думите ѝ може би още от 2008 г. е започнало това натрупване на страх и опасност, може би тогава с финансовата криза е приключила "златната ера" на Европейския съюз.

Весела Чернева изрази мнение, че всъщност ЕС е трябвало да се превърне в "един механизъм за справяне с кризи".

"В крайна сметка, както видяхме по време на пандемията, това беше много важен механизъм за наднационални усилия за справяне с Ковид, след това и продължаващите опасения от кризата с миграцията. В следващите дни очакваме да видим решението на страните членки за т. нар. "Пакт миграция". Това ще е голямо усилие на ЕС да регулира влизането в съюза - как и на кого се дава убежище. И може би трябва да кажем, че продължава да има много хора, особено млади, които са притеснени от климатичната криза и от това, че не правим достатъчно за околната среда", коментира Весела Чернева.

Според нея за нас в Източна Европа най-голямата криза е войната в Украйна и идеята, че има дестабилизация толкова близо до нашите граници.

"Това са 5 различни източника на притеснение, които, артикулирани по подходящ начин, създават добра хранителна среда за тези "партии на страха". Тук въпросът е как т. нар. политически център реагира на тях. Как те могат да отговорят на тези страхове и да дадат ясен знак, че те контролират ситуацията", каза още Весела Чернева.

Водещи новини

Още новини