Британското правителството се надява да даде тласък на ядрената енергетика с най-голямото разширяване на сектора от 70 години, съобщи Би Би Си.
Нов голям проект за ядрени реактори ще учетвори доставките до 2050 година, като правителството твърди, че това ще намали сметките и ще подобри енергийната сигурност. Освен това министрите твърдят, че новата програма за ядрено гориво на стойност 300 милиона паунда ще намали зависимостта от доставките отвън. В момента ядрената енергия осиурява около 15% от елекроенергията в Обединеното кралство, но много от остарелите реактори в страната трябва да бъдат изведени от ескплоатация през следващото десетилетие.
Така наречената „пътна карта“ на правителството за ядрената енергия има за цел изграждането на флот от ядрени реактори, спообни да произвеждат 24 GW до 2050 година, което би било достатъчно да се отговори на една четвърт от националното търсене на електроенергия.
Очаква се да бъде одобрено изграждането на един или два нови реактора на всеки пет години от 2030 до 2044 година и ще бъде предоставена подкрепа за друг голям реактор в допълнение към строящият се в Хинкли Пойнт в графство Съмърсет и вече планирания в Сайзуел в графство Съфолк.
Дъг Пар, главен учен на британския клон на „Грийнпийс“, обаче не е впечатлен и каза за Би Би Си, че несъмнено бъдещето е на въозобняемата енергия. Пар не смята, че инвеститорите ще повярват на правителството и ще се втурнат да влагат пари в скъпата ядрена енергия.