ОИСР очертава добри дългосрочни перспективи за икономиката на еврозоната

Getty Images/Guliver
share

Анализаторите на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) прогнозират оптимистични дългосрочни перспективи за икономиката на еврозоната, предаде ДПА. 

Макар че еврозоната е с малко зад водещите страни по отношение на производителността, тази тенденция ще се промени, заяви пред ДПА Иван Гийомет, съавтор на дългосрочната икономическа перспектива на ОИСР.

"Предположението ни при този сценарий е, че тази разлика няма да изчезне напълно до 2060 г., но ще намалява постепенно", заяви Гийомет. 

Икономически подем е възможен и в Германия. Гийомет вярва, че растежът на брутния вътрешен продукт (БВП) на човек от населението, който има решаваща роля за измерването на жизнените стандарти, може да нарасне незначително с до около 1,5 на сто на годишна основа до 2040 г. и да остане на това равнище до 2060 година. 

Тази тенденция може да бъде задвижена в най-голяма степен от по-високата производителност, което ще компенсира натиска от застаряващото население. 

Гърция очаква икономическият растеж в страната да надхвърли този в еврозоната

Организацията на индустриализираните страни предвижда по-бавен растеж на БВП на страните от ОИСР и Г-20. Причините за това са, че работещата част от населението нараства по-незначително, а трудовата ефективност се повишава с по-малък обхват при нововъзникващите пазари.

ОИСР разглежда и сценарий, при които страните увеличават значително усилията си в областта на климата от 2026 г., не използват повече въглища до 2050 г., а петролът и газът съставляват съответно 5 и 10 на сто от енергийния микс. При този сценарий, който предполага доста по-високи въглеродни данъци, Германия ще има около 3 на сто по-малко икономическо производство до 2050 година, отколкото при основния сценарий.

Гийомет заяви, че разходите при подобна промяна няма да са мащабни и не могат да се сравняват с тези на страни като Норвегия или Аржентина, които са по-зависими от въглищата в промишления си микс, отбелязва БТА. 

Водещи новини

Още новини