Започва независимо разследване на смъртоносно корабокрушение край Гърция, при което през юни загинаха стотици мигранти

Gettyimages
share

Гръцкият омбудсман обяви, че започва независимо разследване на действията на бреговата охрана във връзка с морската трагедия през юни, при която стотици мигранти, опитващи се да достигнат Европа с риболовен кораб, се удавиха, съобщава БТА.

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1742

Независимият орган обяви вчера, че е взел това решение след „изричния отказ“ на гръцката брегова охрана да започне дисциплинарно разследване в отговор на писмени искания от омбудсмана.

Съветът на Европа приветства този ход.

Спасиха 76 мигранти, бедстващи край Закинтос

Комисарят по правата на човека в Съвета на Европа Дуня Миятович заяви, че е „от първостепенно значение“ да се проведе независимо разследване, което да установи какво се е случило и, ако е необходимо, да доведе до наказване на отговорните лица.

Тя отбеляза, че инициативата, предприета от институцията на гръцкия омбудсман, е много важен принос към усилията.

Военен съд с юрисдикция над гръцките военноморски сили и бреговата охрана също провеждат предварително разследване на корабокрушението от 14 юни, при което бяха извадени 104 оцелели и 78 тела от морето.

Смята се, че над 750 души са били на борда на риболовен кораб, предимно под палубата, когато той рязко се е наклонил и бързо е потънал през нощта. Това е една от най-смъртоносните катастрофи в Средиземно море от този вид.

Гръцкият съд разглежда и иск на 40 оцелели, които обвиняват гръцката брегова охрана, че не е успяла да предотврати корабокрушението и загубата на човешки животи.

Активисти и групи за защита на правата на човека остро критикуват бреговата охрана за начина, по който е провела операцията, въпреки че патрулна лодка е ескортирала кораба с мигранти в продължение на часове и е била на мястото, когато е потънал в дълбоки води на 75 км от югозападната част на Гърция.

Бреговата охрана заяви, че потъването изглежда е причинено от масово движение на хора по палубата на една страна, което е преобърнало претъпкания кораб. Бреговата охрана също така посочи, че мигрантите, които са се опитвали да стигнат от Либия до Италия, са отказали помощ по-рано.

Някои от оцелелите обаче твърдят, че корабът се е преобърнал по време на неуспешен опит да бъде изтеглен – нещо, което бреговата охрана категорично отрича.

Омбудсманът заяви, че е необходима „абсолютна прозрачност“ за начина, по който гръцките власти са се справили с операцията.

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1742

Водещи новини

Още новини