Учениците в Румъния ще изучават историята на евреите и Холокоста от тази учебна година

pixabay
share

Дисциплината "История на евреите. Холокост" ще се изучава от всички ученици в 11-ти клас в Румъния от тази година след одобрени в края на 2021 г. промени в закона за образованието, съобщава в. "Гъндул", цитирани от БТА.

По този повод днес се състоя церемония в правителствения дворец "Виктория", по време на която премиерът Марчел Чолаку изтъкна важността на изучаването на тази материя от младите хора в Румъния.

Чолаку се обърна към членовете на еврейската общност, присъстващи на събитието, като обърна внимание на международните измерения на Холокоста, наричайки го "безпрецедентен опит за унищожаване на еврейското население". Същевременно премиерът напомни за крайнодесните режими, през които Румъния е преминала, включително връзките между Легионерското движение и германските нацисти в междувоенния период. 

"Този безпрецедентен опит за изтребване на еврейското население в Европа премина отвъд географските граници и засегна всички сегменти на обществото. Румъния не беше пощадена от трагичните ефекти на връзките между нацизма и румънския фашизъм, ставайки същевременно свидетел на срив на ценностите и дезинтеграция на институциите", посочи Чолаку.

Премиерът се обяви за поддръжник на въвеждането на този предмет в гимназиалното обучение в Румъния, като подчерта опасността от екстремизма в румънското общество, но и важността на това младите хора да бъдат възпитани в здравословен патриотизъм, който е способен да различава доброто от злото.

"Тази мярка отразява несъмнено отвъдпартийната политическа и гражданска воля за насърчаване на обучението за Холокоста, но и за укрепване на устойчивостта на младите хора и на обществото като цяло спрямо опасностите, идващи от антисемитизма, ксенофобията, дискриминацията и подстрекаващия към омраза дискурс", подчерта Чолаку.

"Трябва да възпитаваме младите хора в дух на патриотизъм, да им разказваме за моментите, които са изградили румънската нация и държава, за великите личности в румънската история. Патриотизмът означава да отбелязваме тези моменти и да почитаме подобаващо личностите от нашата история. Но вярвам, че за една силна, демократична нация патриотизмът означава също така да не се крият тъмните страни на историята (...). Грешките на историята трябва да се знаят, за да не се повтарят, а преподаването на курса "История на евреите. Холокост" ще направи това достояние на днешните млади хора", добави премиерът.

Чолаку отбеляза, че постепенно архивите на Румъния за проучване на Холокоста се отварят и че предстои ускоряване на стъпките по дигитализацията им.

Германия криминализира отричането на геноцида

"Също така бихме искали откриването на Националния музей за история на евреите и Холокоста в Румъния да стане възможно най-скоро", посочи още премиерът, цитиран от Аджерпрес.

В края на 2021 г. беше приет закон, с който дисциплината "История на евреите. Холокост" беше включена в задължителната учебната програма на гимназиалното и професионалното образование от учебната 2023-2024 г. Днешното събитие беше организирано от правителството на Румъния в партньорство с федерацията на еврейските общности в Румъния, отбелязва "Гъндул".

Според Националния институт за изучаване на Холокоста в Румъния "Ели Визел" данните за жертвите на антисемитиската политика в Румъния са следните: между 45 000 и 60 000 евреи са били убити в Бесарабия и Буковина от германските и румънските войски през 1941 г.; между 105 000 и 120 000 депортирани румънски евреи са починали в следствие на експулсирането от Приднестровието; между 115 000 и 180 000 местни евреи са били ликвидирани в района на Приднестровието; най-малко 15 000 евреи в румънското кралство са били убити при Яшкия погром през 1941 г. и в резултат на други антиеврейски мерки; около 132 000 евреи са били депортирани в Аушвиц в периода май-юни 1944 г. от северната част на Трансилвания, под властта на Унгария по това време.

Водещи новини

Още новини