Наш журналист: Испания не е България. Там има изключително висока политическа култура

Novini.bg/ Canva
share

Властови вакуум - това ще е най-вероятно дългосрочният резултат от предсрочните парламентарни избори в Испания миналата неделя. Прогнозите, че Народната партия, начело с Алберто Фейхо,  ще спечели и ще има мнозинство в 350-местния парламент, заедно с крайнодясната партия „Вокс“, не се сбъднаха.

„Вокс“ се представи значително по-лошо, отколкото на предходните избори. Освен това,  водените от Педро Санчес социалисти спечелиха повече от очакваното, включително в Каталуня.

Педро Санчес оглави временно правителство на Испания

Фейхо не успява да привлече достатъчно малки регионални партии, за да мине прага от 176 депутати - не всички са готови да приемат „Вокс“ за партньор. На Санчес пък му трябват 14-те гласа на двете сепаратистки каталунски партии, които влязоха в парламента в Мадрид. Едната го подкрепяше досега. Но другата - "Заедно за Каталуня" - формацията на дирения от съдебните власти заради незаконния референдум за независимост преди години Карлес Пучдемон, поставя тежки условия.

"Испания е кралство и мнозина забравят, че е федерация - сбор от автономни области, които имат висока степен на свобода. Там не може да се сложи знак за равенство между регионални избори и национални", обясни пред БНР  журналистът Михайлина Димитрова.

Испанците не са готови да поемат риска да отидат твърде на дясно в управлението на страната, отбеляза още тя. 

"За това си има исторически причини".

Педро Санчес игра ва банк и спечели, отбеляза Димитрова в предаването "Събота 150". 

"Дори да се стигне до нови избори, за него това няма да е загуба. Той ще върви нагоре в резултата си, за разлика от Народната партия".

Националистическите партии в Испания, с изключение на тази на Карлес Пучдемон, не могат да се нарекат сепаратистки в класическия смисъл, посочи още тя.

"Те защитават определен вид мислене и права на хората в дадени автономни области. Народната партия - консерваторите в Испания – има политическо минало и е натрупала подкрепа в дясно - център. Няма нищо общо с крайната десница. Това води и до тупика, в който се оказа партията. Мисля ,че въобще няма да се стигне до коалиция с „Вокс“. Фейхо гледа напред и знае, че това ще му коства много в бъдеще. Испанците не са забравили ерата на Франко. Те  свързват прогресивното с левицата". 

Михайлина Димитрова смята, че ще се върви към нов вот. След месец и половина ще се разбере дали това ще се случи. 

"Испания не е България. Там има изключително висока политическа култура и хората, които са стигнали до високите етажи на партийното и държавното управление, са с изключително високо ниво".

В Испания се говори и дали въобще ще има откриване на парламента, за което е необходимо да присъстват определен брой депутати, посочи още Димитрова.

На тези избори беше избиран и Сенат в Испания, напомни тя.

Водещи новини

Още новини