Разходите за труд са сред основните бизнес рискове за компаниите в Германия, сочи проучване

gettyimages
share

Германската икономика показва устойчивост в предизвикателна икономическа среда, но растежът ще остане слаб през тази година, посочиха от Асоциацията на германските индустриално-търговски камари (DIHK), като от браншовата организация запазиха прогнозата си за стагнация на икономиката (близък до нулата икономически растеж - бел. ред) през 2023 г., предаде Ройтерс.

"Продължават да липсват признаци на по-сериозен подем", заяви Иля Нотнагел, член на управителния съвет на асоциацията, при представяне на доклад по темата, в Берлин.

Въпреки високите цени на енергията, повишаващите се лихвени проценти и войната в Украйна компаниите показват забележителна устойчивост, но перспективите за предстоящите дванадесет месеца остават мрачни, сочи проучването на DIHK, проведено сред 21 000 германски компании.

Германия стартира строителството на най-голямата си плаваща фотоволтаична електроцентрала

Към началото на годината 34 на сто от компаниите, участвали в проучването, оценяват състоянието си като добро, 51 на сто смятат настоящата си бизнес ситуация като задоволителна, а 15 нас сто - като лоша. Полученият резултат от 19 пункта е малко по-нисък от дългосрочната средна стойност от 21 пункта, заявиха експертите.

"Като цяло трябва да заключим, че на германската икономика й липсва импулс", каза Нотнагел. "Световната икономика и вътрешното търсене за съжаление не успяват да дадат никакъв тласък в момента".

Той добави, че е необходимо укрепване на вътрешната икономика. "Спешно се нуждаем от нов тласък за частните инвестиции, но и за развитието на инфраструктурата", каза Нотнагел.

Компаниите продължават да оценяват стойността на енергията и суровините като най-голям бизнес риск, въпреки че тенденцията леко отстъпва. Понастоящем малко под две трети от компаниите смятат това за риск в сравнение със 72 на сто в началото на годината.

Вторият фактор, който тревожи фирмите, са разходите за труд, дължащи се не само на недостига на квалифицирани работници, но и на нарастващата инфлация, заявиха от DIHK. От анкетираните компании 53 на сто посочват разходите за труд като бизнес риск, в сравнение с 49 на сто при предишното проучване, допълва Ройтерс.

Водещи новини

Още новини