Над 40 страни се присъединиха към регистъра на щетите от войната на Русия в Украйна

Getty Images
share

Над 40 държави се присъединиха по време на срещата на върха на Съвета на Европа в Рейкявик към регистъра на щетите от войната на Русия в Украйна с надеждата, че Москва може да бъде принудена да изплати компенсации на засегнатите и да помогне за възстановяването на страната след края на конфликта, предаде Асошиейтед прес.

Всичко по темата:
Руската инвазия в Украйна 13609

Руската инвазия в Украйна беше главна тема на дискусиите в исландската столица, където делегации на страните членки на Съвета на Европа обсъдиха как водещата в областта на човешките права организация в Европа би могла да подпомогне Киев.

Франция, Германия и Великобритания са сред държавите, които подкрепиха най-съществения резултат от срещата: създаване на нов орган за регистриране на щетите, който ще позволи на засегнатите от конфликта лица да посочат вредите, които са понесли.

Зеленски подчерта силата на европейското сближаване насрещата на Съвета на Европа

Германският канцлер Олаф Шолц нарече международния регистър на щетите "значим принос за международните усилия да се потърси отговорност от Русия за последиците от бруталните ѝ действия".

Десет държави членки на Съвета на Европа все още не са се присъединили към новия орган, който ще бъде базиран в Хага, където са разположени няколко важни международни съдебни инстанции. Още три страни възнамеряват да участват, но се нуждаят от повече време, за да съгласуват това с вътрешното си законодателство.

САЩ, Япония и Канада също се присъединиха към регистъра. Те участват в срещата на върха на Съвета на Европа със статут на наблюдатели.

Шолц уточни, че подробностите за това как Русия ще компенсира щетите, нанесени на Украйна, остава да бъдат изчистени. "Регистърът на щетите е регистър - това е голяма крачка напред, но само толкова - той не решава въпроса как щетите ще бъдат компенсирани".

Попитан за коментар за възможността замразени руски активи да бъдат използвани за изплащане на компенсации, Шолц изрази скептицизъм. Той каза, че "не съществуват кой знае колко варианти за действие, които да са приложими и съответстващи на действащите закони".

Всичко по темата:
Руската инвазия в Украйна 13609

Водещи новини

Още новини