Германският външен министър: Части от пътуването ми в Китай бяха "повече от шокиращи"

gettyimages
share

Германската министърка на външните работи Аналена Бербок описа днес части от скорошното си пътуване в Китай като "повече от шокиращи" и заяви, че Пекин все повече се превръща в повече системен противник, отколкото търговски партньор и конкурент, съобщи БТА.

Острите забележки идват след посещението на Бербок в Пекин миналата седмица, където тя предупреди, че всеки опит на Китай да управлява Тайван би бил неприемлив. 

Пекин претендира, че демократично управляваният Тайван е китайска провинция и никога не е изключвал възможността да използва сила, за да си върне острова под собствен контрол.

Китайският министър на отбраната пред Путин: Никой няма да развали отношенията между Китай и Русия

Бербок каза също, че Китай иска да следва свои собствени правила вместо тези на международния ред. Пекин, от своя страна, поиска Германия да подкрепи "обединяването" на Тайван и каза, че Китай и Германия не са съперници, а партньори. 

По време на изявлението си днес в Бундестага (долната камара на германския парламент) Бербок говореше за посещението си в Китай и заяви, че "някои части от него бяха наистина повече от шокиращи".

Тя не даде подробности, но направи забележките си точно след като заяви, че Китай е станал по-репресивен по отношение на вътрешните работи и по-агресивен по отношение на външните. Тя каза, че за Германия Китай е партньор, конкурент и съперник, но впечатлението ѝ в момента е, че "аспектът на съперничеството се засилва все повече и повече". Китай е най-големият търговски партньор на Германия, но това не значи, че е най-важният, заяви тя.

Бербок посочи, че германското правителство иска да работи с Китай, но не иска да повтаря грешки от миналото, като например идеята за "промяна чрез търговия", според която Западът може да постигне политически промени в авторитарни режими чрез търговия.

Бербок добави, че Китай има отговорност да работи в принос на мира по света и затова трябва да използва влиянието си върху Русия по отношение на войната в Украйна. Тя приветства обещанието на Пекин да не доставя оръжия на Русия, включително сотки с двойна употреба, но добави, че Берлин ще провери как това обещание работи на практика.

В отклонение от политиката на бившия канцлер Ангела Меркел правителството на Олаф Шолц разработва нова стратегия за Китай, за да намали зависимостта от азиатската икономическа суперсила, която е жизненоважен пазар за износ на германски стоки.

Водещи новини

Още новини