Гърция, Кипър, Германия и Австрия приютяват непропорционално голям брой лица, търсещи убежище, спрямо населението си, сочи поверителен документ, публикуван от вестник „Билд“, цитиран от БТА.
Гърция осигурява подслон за 6,81 процента мигранти спрямо населението ѝ, докато според „справедливото разпределение“ в рамките на Европейския съюз, ѝ се полагат 1,9 процента. Кипър приема 1,36 процента кандидати за убежище, въпреки че би следвало да са 0,18 процента.
Начело на публикувания списък е Германия, която приема 35,42 процента от всички кандидати, въпреки че следва да са 22,05 процента. Австрия пък се изправя пред 4,85 процента, при положение че следва да се ограничи с 2,46 процента.
Според информацията в германския вестник Нидерландия, която приютява 0,64 процента, а би трябвало да са 1,64 процента, се стреми да прилага правило за разпределение, основано не на населението на всяка страна, а на икономическата ѝ сила.
Един от най-ярките примери в това отношение е Полша, която предоставя подслон за 0,86 процента, докато би трябвало да приеме заявленията на 6,25 процента от търсещите убежище (въз основа на критерия за населението).
Гръцкият министър на миграцията и убежището Панайотис Митаракис посочва, че „през първите месеци на 2023 г. пристигащите са се увеличили със 177 процента в сравнение с предходната година, а ако се разгледа броят на новите мигранти от януари 2022 г. до януари 2023 г., ситуацията е още по-драматична – увеличението е с 278 процента“.
Поради това Митаракис призовава за всеобхватна помощ от страна на ЕС, особено в региона, засегнат от земетресенията в Турция, за да се предотврати още по-голям миграционен натиск от този регион.