Вчера българските пожарникари, участвали в спасителна мисия в Турция след разрушителните земетресения, се завърнаха в България. След 11 дена в неуморна борба с температурите, природата, трагедията и тоновете отломки, българите бяха изпратени като герои.
Огромните разрушения, пред които са изправени сънародниците ни там, не ги обезкуражават, а напротив, като с техните усилия са спасени редица човешки животи.
Близо 80 смели българи спасители от главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" се включват в тази опасна мисия.
Ръководителят на българската мисията в Турция главен инспектор Калоян Дончев заяви за "Денят започва", че мисията е била доста сложна за организиране, тъй като разстоянието до засегнатите места е много голямо. Пътували са са с много техника, много дълго време при тежки условия.
Трудно се издирват хора, каза главен инспектор Калоян Дончев, но българските спасители били добре сработени, защото са участвали в много тренировки и учения. Всеки е дал всичко от себе си при търсенето на оцелели, но са се справили много добре.
Най-дългата операция е продължила над 22 часа и половина. Получили са информация от местните хора, че под една от сградите има възможност да има хора. При отиване на място са чули звуци и със специализираната техника са открили от къде идват звуците.
"Това беше най-изморителната и най-емоцинална мисия, и всички бяхме доста радостни, когато успяхме да извадим затрупана жена", каза главен инспектор Дончев.
Той обясни, че специализираното оборудване помага да се открие къде е възможно да има живи хора, за да може да започнат опити да достигнат до тях. Техниката получава сигнал до три етажа в сградата.
Старши спасителите Кирил Дикански и Йордан Михайлов показаха в ефира на БНТ как се работи с техниката на терен.