Над 50 процента от румънците (по-точно 54 на сто) изразяват задоволство от отминалата 2022 г. в сравнение с белязаните от коронавирусната пандемия 2020 г. и 2021 г., когато процентът на доволните румънци бе съответно 24 и 22 на сто, съобщава агенция Аджерпрес, като цитира данните от проучване на агенция „Ривийл маркетинг рисърч“ (Reveal Marketing Research), предаде БТА.
Според проучването с връщането на повече свободи румънците са станали по-спокойни и оптимистични през 2022 г. и тази нагласа се отразява в техните чувства и решения за новата година. Така 48 процента от анкетираните са оптимистично настроени за 2023 г., докато само 15 на сто са обхванати от песимизъм.
"2022 г. отбеляза края на ограниченията, причинени от пандемията от КОВИД-19, но това бе последвано от година, изпълнена с разочарования, независимо дали става дума за войната по границите на Румъния или за изключително високото ниво на инфлацията през тази година, което причини финансови затруднения на повечето румънци", казват авторите на проучването.
Анкетата показва, че в личен план румънците на възраст 18-24 години са най-оптимистично настроени – 76 процента от анкетираните, а хората над 55 години са най-малко оптимистично настроени за 2023 г. – 18 на сто от анкетираните.
На противоположния полюс, нивото на песимизъм достига най-високи стойности, когато става дума за курса на страната през следващата година, подобряването на икономическото положение в Румъния и намаляването на нивото на корупция. Според 46 процента от анкетираните това са трудни за постигане цели, а 67 процента ги определят като невъзможни за постигане.
Като цяло, когато мислят за своите най-важни решения за новата година, повечето румънци искат да пътуват повече (32 на сто), да прекарват повече време със семейството си (30 процента) и да се хранят по-здравословно (29 на сто).
Проучването е проведено онлайн от 28 декември 2022 г. до 01 януари 2023 г. върху представителна извадка от потребители на интернет на възраст над 18 години. Обемът на извадката е 1005 респонденти, а максималната грешка на извадката е +/-3,1 процента при 95 процента ниво на достоверност.