Няколко лекарски организации алармираха днес за кризата в спешните отделения в Обединеното кралство, където, според тях, много пациенти умират заради липсата на адекватни грижи или заради дългото време, прекарано в чакалните или за транспортиране на пациентите.
Организациите призоваха правителството да отговори на нарастващото социално недоволство, предаде Франс прес.
Британското обществено и безплатно здравеопазване страда от над 10 години първо от мерките за строги икономии, а после и от пандемията.
Тази криза, която редовно е на челно място на британските медии, отново стана водеща тема вчера, когато организацията, представляваща медиците в спешните отделения - Кралски колеж за спешна медицина, заяви, че според нейни данни между 300 и 500 пациенти умират всяка седмица заради недостига на спешни грижи, по-специално заради безконечни чакания.
Болничните ръководства омаловажиха надеждността на тези данни, но вицепрезидентът на организацията защити днес констатациите пред Би Би Си и отхвърли хипотезата, че става въпрос за временни затруднения. "Ако вие сте на терен, вие знаете, че това е дълготраен проблем, това не е нещо краткосрочно", подчерта Иън Хигинсън.
Миналата седмица един на пет пациенти, поети от линейка в Англия, трябваше да пътува над час, за да стигне до спешното отделение, показват данните. А десетки хиляди пациенти трябваше да чакат над 12 часа, за да бъдат поети от спешните отделения.
Правителството приписва настоящата ситуация на последиците от Ковид-19 и зимните епидемии, като грипа, и уверява, че иска да направи повече за болниците, но неотдавна постави началото на много стриктни бюджетни икономии.
Правителството например отхвърли исканията за увеличаване на заплатите на медицинските сестри, в момент, в който инфлацията превишава 10 процента от месеци. През декември медицинските сестри организираха първо протестно движение.
Днес Британската медицинска асоциация се присъедини към тревожните констатации относно състоянието на спешната помощ в страната.
"Не е вярно, че страната няма средства да уреди тази бъркотия", заяви председателят на асоциацията Фил Банфийлд. "Това е политически избор и пациенти умират ненужно заради този избор", заяви той. Банфийлд определи настоящата ситуация като нетърпима и поиска незабавни действия от страна на правителството.
В новогодишното си слово премиерът Риши Сунак посочи Националната здравна служба като един от приоритетите си и увери, че неговото правителство взима решителни мерки, за да намали натрупаните закъснения в здравното обслужване.