Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън премахна ограниченията в оръжейната търговия за Кипър за фискалната 2023 г., съобщи снощи Държавният департамент, цитиран от в. "Катимерини".
Решението беше приветствано от кипърския президент Никос Анастасиадис, който определи решението като "знаково".
"С голямо удовлетворение приветствам съобщението на Държавния департамент на САЩ за пълно снемане на ембаргото на САЩ върху доставките на оръжие за Кипър. Това е знаково решение, отразяващо бурно развиващите се стратегически отношения между двете страни, включително в сферата на сигурността", посочи Анастасиадис в публикация в Туитър.
Този ход на Държавния департамент обаче беше осъден от турското външно министерство, което заяви днес, че той "допълнително ще засили неотстъпчивостта на кипърската гръцка страна и ще се отрази негативно на усилията за разрешаване на кипърския въпрос".
"Това ще доведе до надпревара във въоръжаването на острова и ще навреди на мира и стабилността в Източното Средиземноморие", се посочва в изявлението, което призовава Съединените щати да преразгледат решението си и да се стремят към балансирана политика спрямо двете части на острова.
Кипър беше разделен по време на турска инвазия през 1974 г., предизвикана от кратък преврат, вдъхновен от гърците. Оттогава Кипър се управлява от кипърска гръцка администрация в южната част на страната, която Анкара не признава. Турция признава отцепилата се турска държава в северната част на разделения остров.
САЩ наложиха оръжейно ембарго на Кипър през 1987 г., за да насърчат усилията за повторно обединение на острова и да се избегне надпревара във въоръжаването.