Сметките за газ и ток на британците ще скочат с 80% от октомври, обяви енергийният регулатор на страната. Това обрича на енергийна бедност милиони домакинства на Острова, предупреждават експерти. Сред основните причини са инфлацията, която достигна най-високото си ниво от 40 години, както и ситуацията с горивата след руската инвазия в Украйна, предаде БНТ.
Драстичното увеличение на сметките ще е следствие от обявения нов по-висок таван на цените за ток и газ. Едно британско домакинство ще плаща средно по 3549 британски лири годишно, докато преди година е давало около 1 200 лири.
Неправителствена организация, които се бори с енергийната бедност, определи ситуацията като бедствие.
"През септември 2021 година енергийно бедни бяха 4 милиона домакинства във Великобритания. Новината от днес означава, че от октомври броят им ще скочи на 9 милиона, а след януари нещата ще се влошат още", коментира Адам Скорър, изпълнителен директор на Националната организация за енергийни действия.
Като енергийно бедни се определят домакинства, които дават повече от 10% от доходите си за сметки за ток и газ. През януари се очаква нов скок на цените. Експерти предупреждават, че много хора изобщо не могат да си позволят подобни разходи и качеството на живот значително ще се влоши.
"Задава се епидения от студени домове във Великобритания. Цената й е свързана с влошено здраве и с психическото здраве. Всяко година във Великобритания умират по 10 000 души вследствие на така наречените студени домове. Този брой ще расте", каза Адам Скорър, изпълнителен директор на Националната организация за енергийни действия.
Властите ще реагират на кризата с помощи за британците. Всички домакинства ще получат по 400 лири за сметките си, най-уязвимите - по още 650, а за пенсионериет ще има и още помощ. Двамата кандидати за премиерския пост - Лиз Тръс и Руши Сунак не са обявили идеите си как ще се справят с кризата. Наследникът на Борис Джонсън трябва да е ясен на 5 септември.