Хармонизираният индекс на потребителските цени в Европейския съюз се покачи с 9,8 на сто през юли спрямо същия месец на миналата година, докато за същия период в еврозоната, показателят наддаде с 8,9 на сто. Това сочат най-новите данни на европейската статистическа агенция Евростат, публикувани днес на сайта й.
През юни годишната инфлация бе 9,6 на сто в ЕС и 8,6 на сто във валутния съюз, като месец по-късно - през юли се ускорява съответно с 0,2 на сто и с 0,3 на сто. През юли 2021 г. инфлацията в 27-членния блок бе едва 2,5 на сто.
В България темпът на нарастване на цените достига 14,9 на сто през юли на годишна база, което е леко ускорение с 0,1 процентни пункта в сравнение с юни. През миналогодишния юли родната инфлация бе 2,2 на сто, като оттогава насам се е ускорявала през всеки от месеците, като достигнатите през юли 14,9 на сто представляват максимум от януари 2015 г. - откогато има налични данни на Евростат.
Сред страните от ЕС ръстът на цените на дребно през юли на годишна база е най-нисък във Франция и Малта (+6,8 на сто за всяка), както и във Финландия (+8 на сто). На другия край на скалата с най-висока годишна инфлация са Естония (+23,2 на сто), Латвия (+21,3 на сто), Литва (+20,9 на сто), Чехия (+17,3 на сто) и България (14,9 на сто).
В сравнение с юни, през юли показателят спада в шест страни, остава стабилен в три и се повишава в осемнадесет.
Еврозона
През миналия месец най-висок принос към инфлацията в държавите от еврозоната имаха поскъпванията на енергията (допринесла с 4,02 п.п. към общата инфлация), храните, алкохола и тютюна (допринесли с 2,08 п.п.), услугите (допринесли с 1,60 п.п.) и неенергийните промишлени стоки (допринесли с 1,16 пункта).
При разглеждане на инфлацията в еврозоната по сектори, се забелязва, че цените на енергията са скочили с 39,6 на сто през юли спрямо същия месец година по-рано, следвани от непреработените храни, поскъпнали с 11,1 на сто.