Германия засилва защитата си в областта на киберсигурността в светлината на руската инвазия в Украйна, показват представени днес планове, цитирани от ДПА.
Новите мерки включват въвеждане на защитена централна система за видеоконферентна връзка за федералната администрация, както и платформа за обмен на информация за кибератаки, базирана във Федералната служба за информационна сигурност (BSI).
Част от плана включва насърчаване на киберустойчивостта сред малките и средните предприятия, ако те принадлежат към така наречената "критична инфраструктура" - работят в секторите на транспорта, храните, здравеопазването, енергетиката и водоснабдяването.
ИТ инфраструктурата на вътрешното разузнаване също ще бъде модернизирана, заяви министърката на вътрешните работи Нанси Фезер.
Досега 16-те федерални провинции отговаряха като цяло за киберсигурността си, а като ролята на BSI беше ограничена.
Реформите ще отнемат част от тази отговорност на "претоварените" провинции, каза Фезер, и ще изискват промени в конституцията.
Саботажът и дезинформацията са способни "масирано и постоянно да влошават или дори да нарушават функционирането на нашата общност и икономиката ни. Затова укрепването на киберустойчивостта на федералните власти, други държавни и граждански инфраструктури и особено на критичната инфраструктура не може да бъде отлагано", се казва в документа за киберсигурността.
През последните години няколко големи кибератаки по света бяха проследени до хакери, свързани с руските разузнавателни служби или част от тях. Кремъл отрича да носи отговорност.