Проучванията прогнозират, че британските консерватори са на път да понесат най-тежките загуби от 1996 година насам на местните избори, които се провеждат днес в Обединеното кралство за 5000 места в съветите на 197 общини.
Според предварителните проучвания лейбъристите се очаква да имат 3500 места в общинските съвети – увеличение с над 800, докато торите ще запазят малко под 980, което е спад с 548 места. Торите може да загубят и контрола си във водещите съвети като Уондсуърт и Уестминстър, както и в още четири други съвета. Лейбъристите се очаква да спечелят 16 съвета при шест процента разлика с консерваторите, съобщава БТА.
Мартин Бакстър, главният изпълнителен директор на агенцията Electoral Calculus, провела проучването за електоралните нагласи, каза, че засиленото фокусиране върху аферата „Партигейт“ е влошило положението на консерваторите и убедило техните привърженици да не отиват да гласуват. Резултатите ще застрашат и поста на Борис Джонсън, особено ако консерваторите загубят много места в ключови съвети като Уондсуърт или Уестминстър.
Тези прогнозни резултати се разглеждат като реакция на избирателите на аферата ”Партигейт”, за която Борис Джонсън и Риши Сунак бяха глобени, както и недоволството от неуспешното справяне на правителството с кризата и поскъпването на живота. Резултатите могат да подхранят по-нататъшни спекулации относно ръководството на Джонсън, въпреки че бунтовниците, които планираха да го свалят, се насочиха към публикуването на докладите на Сю Грей за „партигейта“, вместо да го принудят да се откаже от поста.
За първи път от 1996 г., когато Тони Блеър ръководеше Лейбъристката партия и Джон Мейджър беше министър-председател, лейбъристите ще спечелят три пъти повече места в общинските съвети от консерваторите. Прогнозираният дял на гласовете са 24 процента за торите, 39 процента за лейбъристите и 15 процента за либералдемократите, давайки преднина на лейбъристите от 15 процента, което ще бъде най-големият успех на местните избори от средата на 90-те досега.
Социолозите обаче припомниха, че голяма преднина на лейбъристите на местните избори през 2000 и 2004 г. не ги доведе до победа на следващите общи избори.
Противоречиви са и твърденията за договореност между лейбъристите и либералдемократите след като анализ на вестник “Телеграф” установи, че лейбъристите са застанали на страната на либералдемократите в 10 пъти повече райони за тези местните избори, отколкото на последните избори.
И двете партии отрекоха формални пактове, но анализ на списъците с кандидати показа, че за изборите днес лейбъристите не са издигнали кандидати срещу либералдемократите в 131 общински района в Англия, спрямо 14 района през 2018 г. Техните лидери - Кийр Стармър и Ед Дейви отрекоха да има някакъв пакт между двете партии, като последният каза в неделя, че сега няма споразумение и няма да има споразумение и в бъдеще.
Оливър Даудън, председателят на Консервативната партия, заяви, че това е още едно унизително доказателство за мътно задкулисно договаряне между лейбъристите и либералните демократи, които тихо се опитват да преразпределят вота при затворени врати и да се откажат от демократичния избор.