МВФ: Европейската икономика е изправена пред дълга енергийна несигурност

Getty (архив)
share

Войната в Украйна поставя сериозни икономически предизвикателства пред европейските страни, които трябва задължително да гарантират енергийната си сигурност и същевременно да управляват тежка бежанска криза, породена от войната в Украйна, посочи Международният валутен фонд (МВФ) в своя доклад за региона, публикуван днес и цитиран от Франс прес, предаде БТА.

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15362

Офанзивата, стартирана преди два месеца от Русия, сви прогнозата за растежа на Европа до 1,6 на сто тази година срещу 3,8 на сто, прогнозирани през през януари.

"Преди всичко войната ни напомня, че Европа трябва да направи повече за подобряване на енергийната си сигурност, по-специално чрез развитие на възобновяеми източници и подобряване на енергийната ефективност", обобщи Алфред Камер, директор на МВФ, отговарящ за Европа.

Икономистите на фонда препоръчват на страните да се подготвят отсега за предстоящия зимен сезон, както чрез диверсификация на доставките на газ и чрез попълване на запасите от газ, така и чрез разработване на алтернативни енергийни източници.

"Някои държави вече започнаха да прилагат мерки за енергийна сигурност, включително търсене на алтернативни доставчици (България, Германия, Италия) и забавяне на излизането на ядрени и въглищни електроцентрали (Белгия, Италия)“, отбелязва МВФ.

Но фондът призовава за разширяване на мерките за развитието на възобновяемите енергийни източници и подобряване на енергийната ефективност като част от прехода към зелена енергия.

Икономистите на МВФ обаче признават, че намаляването на вноса на руски газ носи риск от "сериозни последици за дейността през втората половина на 2022 г. и първата половина на 2023 г.", тъй като Европа вероятно ще намери алтернативни решения, компенсиращи само 60 до 70% от руски внос.

МВФ намали прогнозите си за световния растеж

Другият основен въпрос на тази война е "управлението на бежанската криза, чиито последици все още са неясни ", отбелязва институцията, която проведе пролетните си срещи тази седмица.

След като войната приключи, европейските държави трябва да работят колективно за възстановяване на Украйна, за да насърчат бежанците да се завърнат в страната си и по този начин да избегнат дългосрочно бреме върху бюджетите на страните, които ги приемат.

 

Всичко по темата:
Войната на Русия в Украйна 15362

Водещи новини

Още новини