Кари Джонсън - сив кардинал или една обикновена премиерша

Getty (архив)
share

Премиерша от ново поколение, което иска да има по-активна роля във всичко, или сив кардинал, който действа зад кулисите на "Даунинг стрийт 10" - съпругата на британския премиер Борис Джонсън си остава загадка за обществеността.

Кари Джонсън е на 33 години. Тя е с 24 години по-млада от Борис Джонсън. Двамата сключват брак на 29 май миналата година в Уестминстърската катедрала, като церемонията е пазена в тайна, а новината е съобщена по-късно. Така де факто Джонсън става първият действащ британски премиер, който се жени по време на мандата си от 200 години насам.

Това е трети брак за Борис Джонсън. Преди това той е бил обвързан все с интересни жени, коментира БТА. През 1987 г. Джонсън се жени за Алегра Мостин-Оуен, дъщеря на виден експерт по история на изкуствата и директор на департамент в аукционната къща "Кристис" и на италианската писателка Гая Сервадио. Завършва право, работи като журналист, но също и твори керамични изделия. Бракът на Борис и Алегра продължава едва 6 години. Двойката няма деца.

След това в продължение на 25 години Джонсън е женен за Марина Уилър. Тя е дъщеря на кореспондент на Би Би Си и на индийка. По професия е адвокат. С Борис Джонсън са приятели от детинство. Двойката се жени през през май 1993 година. Тогава Марина вече е бременна от Борис, а броени дни преди сватбата неговият първи брак е официално разтрогнат. Двамата имат 4 деца. През 2018 г. семейството публикува официално изявление, в което казва, че след 25 години брак е започнало бракоразводна процедура. Разводът е финализиран през 2020 година. Междувременно обаче Марина обявява през 2019 г., че е диагностицирана с рак на шийката на матката. После се подлага на две операции и вече е в ремисия.

По време на втория му брак за Джонсън се твърди, че е имал афера и с журналистката Петронела Уайът. А през 2013 г. става ясно, че той има и дъщеря от извънбрачна връзка.

Третата госпожа Джонсън - Кари Саймъндс, е дъщеря на Матю Саймъндс, съостновател на в. "Индипендънт" и на адвокатката Джоузефин Макафи. Тя е израснала в югозападната част на Лондон, завършила е частно училище, после учи театър и история на изкуството в университета Уоруик.

Кари Джонсън влиза в политиката през 2010 година. Тогава започва работа като директор по маркетинга на консерватора Зак Голдсмит, който по онова време е депутат от окръг Ричмънд парк и Норт Кингстън. После Кари става част от предизборната кампания на Джонсън през 2012 г. за преизбирането му за кмет на Лондон. След това заема различни постове в Консервативната партия, сред които и специален медиен съветник на Саджид Джавид, когато той работи в министерството на жилищната политика, общините и местното управление. Накрая Кари става директор по комуникационните въпроси на Консервативната партия - пост, който тя напуска през 2018 г.

След това тя се присъединява към маркетинговия екип на асоциацията за защита на моретата и океаните "Оушеана" (Oceana), а накрая става шеф на комуникациите в асоциацията за защита на дивата природа "Фондация Аспинал" (Aspinall Foundation).

Смята се, че връзката на Борис Джонсън с Кари Саймъндс датира от 2018 година. Тя става обществено достояние обаче следващата година. Но когато Джонсън встъпва в длъжност и се настанява на "Даунинг стрийт" 10, Кари изчаква няколко месеца и се мести там едва през декември на 2019 година. През февруари на следващата година двойката обявява, че се е сгодила и очаква първото си дете. Малкият Уилфред Лори Никълъс се ражда два месеца по-късно, през април 2020 г., и е кръстен на дядовците на Кари и на Борис, но и на двамата лекари, които лекуват премиера, когато той е приет в болница с коронавирус. Не за първи път бебе се ражда на "Даунинг стрийт". Тони и Шери Блеър се сдобиват със сина си Лио през май 2000 г., а Дейвид и Саманта Камерън с дъщеря си Флорънс през 2010 г.

В началото на 2021 г. Кари Джонсън прави аборт, а през семейство Джонсън оповестява, че очаква втора рожба. Малката Роми Айрис Шарлот се ражда през декември.

Като премиерша Кари Джонсън е дискретна и рядко има публични прояви. Интервюта не е давала изобщо. Изпълнява ролята на първа дама само когато протоколът го изисква, например по време на срещата на върха на Г-7 в Корнуол миналия юни или на конгреса на Консервативната партия миналата есен, когато тя се произнася по въпроси, свързани с ЛГБТ общността. Въпреки тази дискретност сп. "Татлър" я обрисува като най-влиятелната жена в Обединеното кралство.

През уикенда британското издание "Дейли мейл" съобщи, че предстои в края на март да се появи книга, посветена на премиершата и озаглавена "Първата дама: Интрига в двора на Кари и Борис Джонсън". Неин автор е консерваторът Майкъл Ашкрофт. Биографията е неоторизирана, а Ашкрофт, между впрочем, е специалист по неоторизирани биографии на видни личности, сред които на лидера на лейбъристите Киър Стармър, на министъра на финансите Риши Сунак, на бившия премиер Дейвид Камерън, припомня Би Би Си.

В новата книга на Ашкрофт, посветена на Кари Джонсън, се твърди, че нейното поведение пречи на премиера да ръководи страната толкова ефикасно, колкото заслужават избирателите, пише Франс прес. Заради тези твърдения, появили се в британската преса още преди премиерата на книгата, говорител на правителството поясни, че Кари не играе никаква роля в управлението на страната. Самата трета госпожа Джонсън съзира във всички тези обвинения дългата ръка на бивши огорчени съветници на Джонсън, с които той е приключил отношенията си. Погледите се насочват по-специално към Доминик Къмингс, който след като беше отстранен от поста на влиятелен съветник, се превърна в заклет враг на Джонсън и който сега намеква, че Кари Джонсън има пръст в изгонването му от поста.

И преди имаше твърдения, че Кари Джонсън била замесена в скандали, опетнили премиерския мандат на нейният съпруг и отслабили позициите на правителството, допълват Би Би Си и Франс прес.

А скандалите са няколко. Първият от тях е известен като "Тапетигейт", "Апартгейт" или "Кеш срещу пердета" и бе свързан със скъпия ремонт в официалната резиденция на министър-председателя на "Данунинг стрийт 10". Разкритията за тази афера дойдоха от Къмингс. Той твърдеше, че Джонсън искал от партийни донори да финансират скъпия ремонт. В медиите се появиха информации, че за ремонта са били платени между 57 000 и 200 000 лири, а ролка тапети излязла 800 лири. "Даунинг стрийт 10" отрече тези твърдения и спекулации, а компетентните органи започнаха съответните проверки. Но съмнението, че Кари може би е тласнала Борис към скъпия ремонт си остана.

Вторият скандал, наречен "Партигейт", все още тресе страната. Той се зароди в края на миналата година, когато медии разкриха, че е имало партита по различни поводи с участието на правителствени чиновници в разгара на локдауните в страна, когато обикновените хора не можеха да отпразнуват дори рождения си ден в по-широк семеен кръг и да се видят с роднините си.

На някои от тези събирания дори е присъствала премиерската двойка. Разкритията доведоха до полицейско разследване, което продължава, до вътрешно разследване на висшата чиновничка Сю Грей, която представи в края на януари доклад,в който се говореше за лидерски грешки и погрешни преценки, и до извиненията на Джонсън към сънародниците си. Но доверието в премиера беше силно разклатено, а съмнението за евентуална роля на Кари в лошата преценка, довела до този скандал, също си остана.

Лондонската полиция изпрати списък с въпроси до Борис Джонсън

Появиха се и твърдения, че заради пристрастията си към каузата за опазване на околната среда и защитата на животните Кари е изиграла ключова роля и в някои решения на Борис Джонсън в тази насока, например неговото противопоставяне на лова на лисици. Или например в решението за евакуацията на животни от приют на благотворително дружество "Ноузад" (Nowzad) в Кабул, ръководено от бивш британски военен и станало в момент, в който много афганистанци, сътрудничили на чужди правителства и като такива превърнали се в естествена мишена за талибаните, не успяха да се измъкнат от Афганистан. "Даунинг стрийт 10" отрече тези твърдения.

Истина е, че госпожа Джонсън е привърженик на опазването на околната среда и използва акаунта си в Туитър да споделя новини, свързани със замърсяването с пластмаса или с жестокости, проявени към животните. А това всъщност са все каузи, достойни за възхищение, а не за упреци.

Каквато и да е ролята на Кари Джонсън в премиерския мандат на нейния съпру, трябва да се има предвид, че по принцип няма точно определени граници за тази роля. Ролята винаги е била отворена за интерпретации. Има много начини да бъдеш премиерска съпруга, както има и много начини да бъдеш премиер, казва Никълъс Алън, професор по политически науки в кралския колеж към Лондонския университет, носещ името на филантропа и фармацевтичния индустриалец Томас Холоуей. Алън допълва, че премиерските партньори до голяма степен играят ролята на душевен отдушник за премиера, както и на придружител по официални събития.

За половинката на Тереза Мей - Филип, се знае, че той е бил нейната опора, на която тя разчита, че ще й приготви чаша уиски и филийка с печен боб след тежък ден. От премиерските половинки в най-новата история на страната само Шери Блеър и Денис Тачър (съпругът на Маргарет Тачър) са запазили кариерата си, докато партньорът им е бил премиер.

Половинката на Гордън Браун - Сара Браун, както и тази на Дейвид Камерън - Саманта Камерън, са използвали позицията си на премиерши, за да работят за благотворителни каузи.

Според професор Алън обаче с годините е напълно естествено ролята на премиерската съпруга да еволюира и да се променя. Така че никой не може да очаква от Кари Джонсън да е безгласна буква в живота на Борис Джонсън, докато той се изявява като премиер. Не бива да се забравя, че Кари е освен това експерт по комуникациите, така че се очаква, че тя ловко ще се справи с всякакви открити критики и нападки, след като скандалната книга се появи на бял свят след месец.

Иначе бившата премиерша Саманта Камерън определи като сексистки някои от прякорите по адрес на Кари, дадени й от съюзници на Доминик Къмингс. А сред тези прякори са: Принцеса Ку-ку или Кари Антоанета (идващо от Мария Антоанета). А бившият министър на финансите Джордж Озбърн заяви, че каквито и да са грешките и провалите, или пък успехите на правителството на Борис Джонсън, то отговорност за тях носи само Борис Джонсън.

Водещи новини

Още новини