В Португалия в неделя ще се прозведат предсрочни избори, които вероятно ще засилят политическата нестабилност и може да доведат на власт краткотрайно правителство точно когато страната се нуждае от компетентно управление, за да се възползва максимално от помощта на ЕС за възстановяване от пандемията.
Има риск гласуването да доведе до разочароващ край на шестгодишното управление на премиера Антониу Коща, по време на голяма част от което неговото правителство на малцинството беше хвалено за фискалната си дисциплина, благодарение на която бяха избегнати сурови мерки за икономии.
Според допитванията нито ползващите се с най-голяма подкрепа социалисти, нито догонващитата ги дясноцентристка Социалдемократическа партия (СДП) могат да спечелят мнозинството, необходимо за приемането на закони, които според тях ще помогнат за увеличаване на дългосрочния растеж в най-бедната западноевропейска страна.
Нещо повече, очаква се парламентът да стане още по-разпокъсан и поляризиран, така че сформирането на работеща коалиция след изборите ще бъде трудно, казват анализатори.
Министър от правителството на Коща заяви пред Ройтерс, че социалистите може да договорят потенциален съюз с формацията, която изглежда най-склонна да постави доброто на страната над партийната политика. Вариантите за партньорство обаче са ограничени.
Изборите бяха обявени през ноември, две години след началото на втория мандат на социалистическото правителство, след като бившите твърди леви партньори - Левият блок и комунистите - застанаха на страната на парламентарната десница, проваляйки закона за бюджета за 2022 година.
Предвид загубата на доверие, малцина вярват, че левицата ще се обедини отново, а това означава, че която и да е от основните партии да спечели вота, може да се окаже свързана с неизпитани и по-слабо популярни съюзници.
"Страната е в политическа патова ситуация", заяви професорът по политология Карлуш Монжардину от Католическия университет.
"Най-добрият резултат от тези избори, за който мислят всички политически партии и президентът, би бил двугодишен политически цикъл, преходно решение", каза той.
СДП е заявявала, че ако загуби, ще обмисли да подкрепи правителство на малцинството на социалистите чрез двугодишен договор и че очаква същото от своите съюзници. Коща обаче засега пренебрегва подобни предложения. В исторически план в Португалия правителствени коалиции с опозицията не издържат дълго. Причината е, че който и да спечели, първото предизвикателство ще бъде да приеме бюджет и да се задържи на власт.
Евентуален неуспех може да доведе до падане на новото правителство и да затрудни достъпа до европейски фондове, които са в основата на правителствените разходи.
За да получат нови траншове от пакет от фондове за възстановяване на ЕС на стойност 16,6 милиарда евро (18,7 милиарда долара), правителството трябва да изпълни редица набелязани цели, включително допълнително намаляване на бюджетния дефицит. В средносрочен план, смяната на правителства заплашва да обърка разпределението на средствата за конкретни проекти, което трябва да бъде направено до крайния срок - 2026 г.
При управлението на социалистите се очакваше голяма част от тези фондове да бъдат използвани за подобряване на здравната система, субсидиране на жилища и финансова подкрепа за фирми.
Природозащитници?
Аналитици и запознати с проблема казват, че Коща се опасява, че един нов съюз с бившите му леви партньори може да вземе и други бюджети за заложник на исканията за по-големи социални разходи.
Засега най-добрите шансове за трайно правителство изглежда зависят от непроверения политически съюз между социалистите на Коща и две подкрепящи опазването на околната среда групи, които може да определят следващото правителство - партия "Хора-животни-природа" ПАН (PAN) и лявоориентираната "Ливре". Поне ако трите заедно получат мнозинство, което далеч не е гарантирано.
"При гласуването на бюджета за 2022 г. ПАН беше единствената партия, която не гласува против него", заяви министърката към президентството Мариана Виейра да Силва. "Това е признак на отговорност. ПАН и екосоциалистическата "Ливре" са партии, с които можем да продължим да разговаряме".
Проучванията дават на социалистите 34-40 на сто от гласовете и хора от партията предсказват, че тя може да спечели 112-113 места в 230-местния парламент, повече от 108-те на изборите през 2019 г., но недостатъчно за мнозинство. Очаква се ПАН да има двама до четирима депутати в парламента, а "Ливре" - от един до трима.
Предвид това, че около 20 на сто от гласоподавателите не са избрали за кого да гласуват (според най-новите проучвания), и поради нарасналия брой заразените с ковид, което вероятно ще засегне избирателната активност, не може да се изключи евентуална победа на СДП или на десницата като цяло, която печелеше популярност в анкетите. СДП получава между 29 и 34 на сто и дори задмина социалистите в най-малко едно проучване.
Това може да даде възможност на крайнодясната популистка партия "Стига!" (Chega!) да определи кой да управлява. Според проучванията тя получава между 6 и 10 на сто, което може да я превърне в третата сила в парламента.
Членове на СДП обаче казват, че тя е смятана за прекалено "токсична" и непредсказуема, за да се сключи официално споразумение с нея. Ако "Стига!" реши да помогне за съставянето на дясно правителство, както направи в регионалното събрание на Азорските острови, всякаква подобна администрация би била нестабилна.
"Бавната смърт" на Португалия
Въпреки постигнатия след дълговата криза от 2011-2014 г. напредък в укрепването на обществените финанси и постигането на растеж, сходен със средния за ЕС, средната заплата в Португалия остава по-ниска с близо една трета от тази в Испания и Италия.
Засега в предимно центристките, фискално предпазливи програми на двете съперничещи си основни партии има малко конкретни разлики. Опитите на социалистите да понижат данъците върху доходите на долната част на средната класа бяха възпрепятствани от съпротивата срещу плановете им за по-нататъшно намаляване на дефицита от страна на бившите крайнолеви партньори.
Аналогично, СДП ще има нужда от мнозинство или подкрепяща я коалиция, за да изпълни предизборно обещание да намали португалския корпоративен данък, най-високия сред европейските страни членки на ОИСР.
За много португалци, като 32-годишният Франсишку Лоуренсу, политическата класа все още е прекалено затънала в борби за власт, за да преследва обща цел за подобряване на икономическия растеж и повишаване на доходите. Той заяви, че се надява на други избори скоро, за да може партия или съюз, предлагащи реформистка програма, да спечелят стабилен мандат.
"Португалия умира от бавна смърт, няма адекватна реакция от страна на държавата, предприятията, или от когото и да било", заяви Лоуренсу.